Zamknij

Z mikrobów w ludzkim nosie można stworzyć... antybiotyk!

Monika Piorun
31.07.2016 00:24

Rozwijające się wewnątrz ludzkiego nosa bakterie Staphylococcus lugdunensis mogą stać się skutecznym remedium na lekooporne drobnoustroje, wobec których współczesna medycyna miała spore kłopoty - m.in gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA).

Z mikrobów w ludzkim nosie można stworzyć... antybiotyk!
fot. ---

Naukowcy mają nosa - szczególnie jeśli chodzi o łączenie ze sobą pozornie nieistotnych faktów. Zdarza się, że jeśli spojrzą z innej perspektywy na to, co dotąd wydawało się błahe, mogą wywrócić do góry nogami wszystko, o czym sami uczyli się z podręczników.

Niepozorne bakterie bytujące na co dzień w ludzkim nosie posłużyły mikrobiologom z Uniwersytetu w Tybindze oraz Niemieckiego Centrum Badań nad Infekcjami do wyizolowania z nich luguduniny - niezwykle skutecznego składnika nowego antybiotyku, na który reagują odporne nawet na najsilniejsze leki patogeny.

Przeczytaj: Dlaczego Twój nos jest krzywy?

Nowe odkrycie zostało zaprezentowane w ostatnich dniach na łamach Nature. Eksperci nie mogliby go dokonać, gdyby nie postanowili zbadać, z jakiego powodu gronkowiec złocisty, który dotyczy 30% populacji, jest rzadziej wykrywany wśród osób wykazujących się obecnością paciorkowców w organizmie.

Po pobraniu próbek ze śluzówki nosa 90 uczestników badania okazało się, że jeden z egzystujących w naszym nosie szczepów bakterii (Staphylococcus lugdunensis) nie tylko nie hamował wzrostu gronkowca, ale potrafił go całkowicie unicestwić.

Za ten mechanizm odpowiedzialna okazała się lugudunina, która daje nadzieję na skutecznie pokonanie niezwykle niebezpiecznych bakterii, które stają się coraz bardziej odporne na działanie leków.

Przeczytaj: Dlaczego medycyna nie radzi sobie z antybiotykoopornymi bakteriami?

W ludzkim nosie można na liczyć ponad tysiąc różnych gatunków mikrobów, ale bakterie Staphylococcus lugdunensis występują zaledwie u 10% badanych, statystyki dotyczące gronkowców są trzy razy wyższe. Co to oznacza?

Odkrycie Niemców utorowało wszystkim naukowcom drogę do znajdywania nowych sposobów walki z uporczywymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Prawdopodobnie flora bakteryjna człowieka kryje w sobie jeszcze mnóstwo składników, z których można stworzyć leki nieznane dotąd współczesnej medycynie i z pewnością istnieje więcej substancji niszczące nie tylko zwykłe gronkowce, ale i antybiotykooporne szczepy MRSA.

Takich naukowych rewelacji z pewnością nie warto mieć w nosie...

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π