Oceń
W 2019 roku w Polsce wykonano 1110 zabiegów przerwania ciąży, najwięcej na Mazowszu, najmniej, bo kolejny rok z rzędu zero, na Podkarpaciu - informuje Ministerstwo Zdrowia. Rok wcześniej w całym kraju wykonano 1076 takich zabiegów.
W znakomitej większości (1074) aborcję przeprowadzono z przesłanek medycznych, ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu.
Najczęstsze przyczyny aborcji w Polsce:
- trisomia 21 (zespół Downa): 271 przypadków bez wad współistniejących, w 164 przypadkach z wadami somatycznymi;
- wady dwóch i więcej układów lub organów w badaniu obrazowym: 200 przypadków, wada jednego układu lub organu: 156 przypadków;
- trisomia 13 (zespół Patau) lub trisomia 18 (zespół Edwardsa) z wadami współistniejącymi: 88 przypadków, bez wad współistniejących: 60 przypadków.
Pozostałe rozpoznania to m.in. zespoły genetyczne z obrzękiem płodu i zespół Turnera ze współistniejącymi wadami somatycznymi.
Ponadto w 33 przypadkach przeprowadzono zabieg, ponieważ ciąża zagrażała życiu lub zdrowiu kobiety. Były także trzy przypadki przeprowadzenia aborcji, ponieważ zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jak gwałt lub kazirodztwo).
Legalna aborcja w Polsce do kiedy (ustawa z 1993 r.):
- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety;
- istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu;
- ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt lub kazirodztwo).
W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.
To może cię zainteresować:
- Test PAPP-A rozpozna nie tylko zespół Downa. Dlaczego warto wykonać badanie?
- Test NIFTY: nieinwazyjne badanie prenatalne. Na czym polega?
- Amniopunkcja: czy jest bezpieczna? Opis badania
- Biopsja kosmówki: na czym polega to badanie prenatalne?
Źródło: PAP
Oceń artykuł