Zamknij

300 domów dla seniorów! Nowy projekt rządowej pomocy osobom starszym w Polsce

Monika Piorun
08.10.2018 17:03

Matka Teresa z Kalkuty mawiała, że to, jak się opiekujemy osobami starszymi jest miarą naszego człowieczeństwa – mówił premier Morawiecki podczas wizyty w Centrum Medycznym Bonifratrów w Warszawie. Szef rządu zapowiedział zwiększenie środków na usługi rehabilitacyjne i opiekę socjalną dla polskich seniorów, którzy będą mogli korzystać z trzystu nowych ośrodków dostosowanych do ich potrzeb.

Mateusz Morawiecki, 300 domów dla seniorów, Centrum Medyczne Bonifratrów w Warszawie
fot. 08.10.2018 Warszawa Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Centrum Medycznym Bonifratrów Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

300 nowych domów seniora. Rząd zapowiada pomoc starszym Polakom

Nie każdy Polak w podeszłym wieku jest w stanie liczyć na wsparcie najbliższych. – Pięknie jest, kiedy jest rodzina wielopokoleniowa, kiedy dzieci i wnuki są w stanie opiekować się osobami starszymi, ale nie zawsze tak jest w życiu. Wiemy, że różnie się układa – tłumaczył Morawiecki podczas spotkania w stołecznym Centrum Medycznym Bonifratrów. 

W cywilizowanym świecie, w standardach europejskich, w jakich chcemy się poruszać i do których dążymy (...) w to miejsce wchodzi państwo – i powinno wchodzić państwo – zaznaczył premier. Polityk podziękował ojcom Bonifratrom oraz pozostałym zakonnikom, księżom i siostrom zakonnym, które w wielu miejscach w Polsce prowadzą placówki opiekujące się seniorami za wsparcie, jakie okazują najstarszym Polakom. – To są dzieła, które muszą być wspierane przez państwo – wyjaśnił Morawiecki i dodał, że:

Zdecydowaliśmy się przeznaczyć znacząco więcej środków na wsparcie domów seniora, klubów seniora, domów opieki nad osobami starszymi.

Rehabilitacja i wsparcie socjalne – więcej ośrodków opieki dla seniorów

Dla porównania, jeszcze 3-4 lata temu (rząd przeznaczał około – przyp. red.) 30 mln zł na placówki, które umownie nazywa się domami seniora. Dzisiaj to jest trzy razy więcej, a w przyszłym roku planujemy kolejne środki (...) na tworzenie nowych ośrodków, takich jak domy seniora. Otworzymy ich około trzystu. To też wielokrotnie więcej niż kilka lat temu – zapowiedział premier Morawiecki.

 

Zwiększenie pomocy dla osób starszych w naszym kraju niedawno zapowiadało także Polskie Stronnictwo Ludowe. Wedle ich pomysłu, w ramach Karty Seniora Polacy powyżej 60. roku życia mogliby codziennie jadać obiady za 5 zł w barach mlecznych lub lokalnych stołówkach. Takie rozwiązanie miałoby służyć walce z ubóstwem wśród najstarszej części naszego społeczeństwa.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Kancelaria Premiera RP

_______

zdrowie.radiozet.pl/π