Zamknij

13-latek z udarem. Uratował go "przełomowy zabieg"

01.12.2022 09:29

Trzynastolatek, uratowany przez zespół Wojskowego Instytutu Medycznego, był najmłodszym pacjentem z udarem mózgu leczonym zabiegowo. Sytuacja była "niestandardowa" - przyznali lekarze.

Karetka pogotowia
fot. Shutterstock

Ze względu na brak wytycznych co do zasad leczenia zabiegowego, opieki anestezjologicznej i neurologicznej dzieci z udarem mózgu, lekarze działali "niestandardowo". Trzynastoletni pacjent z ostrym udarem niedokrwiennym mózgu został przewieziony z Warszawy do Szpitala w Ciechanowie, gdzie dokonano "przełomowego zabiegu".

Udar mózgu u dziecka

"Przełomowy zabieg", o którym mowa, to trombektomia mechaniczna - najnowsza metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Polega ona na instrumentalnym usunięciu skrzepliny z naczynia tętniczego mózgowia.

Udar niedokrwienny to stan zagrożenia życia. Powstaje na skutek zwężenia/zamknięcia tętnicy lub tętniczki, przez co krew z tlenem nie może odpowiednio zaopatrywać pewnych obszarów mózgu. Do charakterystycznych objawów udaru należą:

  • niedowład jednej strony ciała,
  • obniżenie jednego kącika ust,
  • problemy z mową i widzeniem.

Zabieg trombektomii u trzynastoletniego pacjenta zakończył się sukcesem - poinformował Wojskowy Instytut Medyczny. "Według udokumentowanych danych jest to drugi lub trzeci przypadek leczenia zabiegowego udaru u dziecka w Polsce. Jest to także najmłodszy pacjent poddany trombektomii w naszym kraju" - czytamy na stronie Instytutu.

Po krótkim pobycie w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii WIM pacjent został przetransportowany do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Źródło: WIM