Zamknij

Zamiast podkręcać kaloryfer, załóż sweter. Rusza akcja #nietrujSWETRUJ

12.01.2023 13:15

Ciągle Ci zimno? Fundacja Ashoka zachęca: zamiast podwyższać temperaturę, ubierz się trochę cieplej. Właśnie ruszył projekt #nietrujSWETRUJ. Celem jest zadbanie o środowisko, a przy okazji zmniejszenie rachunków.

Dlaczego warto obniżyć temperaturę w mieszkaniu? Akcja
fot. Shutterstock

Zanieczyszczenia powietrza to największe zagrożenie dla zdrowia mieszkańców Europy. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach ma realny wpływ na nasze samopoczucie. Konsekwencje mogą być tragiczne – to m.in. zaostrzenie objawów astmy, udar mózgu, przewlekła obturacyjna choroba płuc, infekcje dróg oddechowych, nowotwory i udar. To też tysiące przedwczesnych zgonów, których moglibyśmy uniknąć.

Jak podaje WHO, minimalna temperatura w domu powinna wynosić około 18  stopni. Tymczasem Polacy bardzo często przegrzewają mieszkania, zamiast po prostu cieplej się ubrać. Zwłaszcza, że ceny prądu cały czas rosną, co jest wyzwaniem dla wielu gospodarstw domowych. Konsekwencje rosnących cen energii odczuwa aż 86 proc. Polaków (raport Ibris, 2022 r.) Chodzenie w domu w cieplejszym swetrze jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale też dla Twojego portfela!

– Postanowiliśmy ruszyć z akcją, aby z szerokim gronem influencerów, influencerek, ekspertów i ekspertek zachęcić wszystkich, którzy zmagają się z kryzysem energetycznym, do wzięcia sprawy w swoje ręce i prostymi działaniami z głową wpłynąć na cięcie kosztów domowych – mówi Wojciech Mróz, członek zarządu i organizator akcji Fundacji Ashoka.

#nietrujSWETRUJ: na początku wystarczą drobne zmiany

Kampania #nietrujSWETRUJ, organizowana przez Fundację Ashoka w ramach inicjatywy Influencers4Good, ma na celu uświadomienie społeczeństwa, , że szukając oszczędności, warto pomyśleć o prostych sposobach. Tym bardziej, że dobre nawyki mają wpływ na zdrowie nas wszystkich. Trudna sytuacja gospodarcza to dobry pretekst, by kształtować przyzwyczajenia dobre dla całej planety.

– Założenie cieplejszego swetra zimą nie jest wysiłkiem a może pomóc obniżyć koszty ogrzewania i tym samym zmniejszyć nasze zużycie energii. Jednak takie coroczne swetrowanie z rodziną i znajomymi nie rozwiąże problemu. Niestety trwający kryzys energetyczny prawdopodobnie nie skończy się na obecnej zimie. Dlatego musimy już teraz myśleć o kolejnych latach i inwestować w długofalowe rozwiązania takie jak odnawialne źródła energii czy wiatraki na lądzie. –  tłumaczy Joanna Flisowska, ekspertka ds. polityki energetycznej i klimatycznej z Instytutu Reform.

Specjalistka zapewnia jednak, że inicjatywy takie jak #nietrujSWETRUJ uświadamiają, jak istotne jest niemarnowanie i oszczędzanie energii.

Źródło: strefaagro.pl, silesion.pl, influencers4good.pl