Zamknij

Smog zaostrza alergię, u dzieci powoduje astmę. Lekarka: przychodnie przepełnione

30.11.2022
Aktualizacja: 30.11.2022 16:04

To dopiero początek sezonu grzewczego, a przychodnie już są przepełnione. Jak ocenia prof. Ewa Czarnobilska, alergolożka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, powodem nie są tylko sezonowe infekcje, ale również zła jakość powietrza i smog, którym oddychają pacjenci. To sprawia, że zaostrzają się objawy alergiczne.

Smog zaostrza alergię i powoduje astmę
fot. Shutterstock
  1. Smog zaostrza objawy chorób alergicznych
  2. Przyczyną rozwoju astmy może być smog
  3. Jak chronić się przed smogiem?

Prof. Ewa Czarnobilska, kierowniczka Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jest zdania, że nie tylko sezon infekcyjny powoduje przepełnienie przychodni. Problemem jest również smog. Do gabinetów lekarskich zgłaszają się pacjenci z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych – z katarem, kaszlem czy dusznościami, którzy do tej pory nie skarżyli się na takie dolegliwości.

Smog zaostrza objawy chorób alergicznych

Lekarka z Krakowa ocenia, że już teraz przyjmuje o 50 proc. więcej pacjentów niż zwykle. Poza planowanymi wizytami, zgłasza się do niej wielu pacjentów, u których przyjmowane leki przestały przynosić wystarczającą poprawę. Przyczyną zaostrzenia objawów jest właśnie zła jakość powietrza.

– Jestem zaskoczona, bo to dopiero początek sezonu grzewczego, a już dostrzegamy efekt niekorzystnego wpływu smogu na zdrowie. Trafiają do nas pacjenci z zaostrzeniem chorób alergicznych. Musiałam u nich intensyfikować leczenie, czyli włączyć większe dawki leków, by utrzymać kontrolę astmy oskrzelowej – tłumaczy prof. Czarnobilska. – Przyjmuję również pacjentów, którzy do tej pory nie mieli astmy, a jedynie alergiczny nieżyt nosa. Nie mają oni leków przeciwastmatycznych, tymczasem mają objawy duszności – opisuje.

Przyczyną rozwoju astmy może być smog

Alergolożka zauważa, że smog prowadzi nie tylko do zaostrzenia już istniejącej choroby alergicznej, ale przyczynia się też do rozwoju astmy, szczególnie u dzieci, które rodzą się bez alergii i w ciągu pierwszych miesięcy lub lat życia rozwija się u nich astma wczesnodziecięca. Choroby tej by u nich nie było, gdyby nie zanieczyszczone powietrze. Pojawiają się też objawy ogólne ze strony centralnego systemu nerwowego, jak zaburzenia koncentracji.

Badania epidemiologiczne prowadzone przez prof. Czarnobilską pokazały, że połowa krakowskich uczniów miała alergię nabytą, czyli związaną z zanieczyszczeniem środowiska. Kontynuacja badań nad patomechanizmem tego zjawiska pozwoliła udowodnić, że smog może uczulać. W grupie osób z objawami alergii dróg oddechowych w sezonie grzewczym (przewlekły katar, kaszel, duszność), pył PM 2,5 uczulał około 80 proc. z nich.

– Jesteśmy bezradni, gdyż nie mamy narzędzi, którymi można zdiagnozować alergię na smog, i nie mamy jak odczulić na tego typu alergen – tak jak na roztocze kurzu czy pyłek drzew. W tej sytuacji możemy leczyć tylko i wyłącznie objawowo, czyli podając sterydy donosowe i wziewne, leki rozkurczowe czy przeciwhistaminowe – wyjaśnia lekarka.

Jak chronić się przed smogiem?

Prof. Czarnobilska apeluje, by w miarę możliwości na co dzień chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem, zamykając okna, stosując oczyszczacze powietrza i rezygnując z aktywności fizycznej na zewnątrz.

– Po powrocie do domu powinniśmy pamiętać o oczyszczeniu śluzówek z pyłu zawieszonego przy pomocy wody morskiej do nosa, a także myć regularnie twarz i ręce. Zalecam też przyjmowanie, zwłaszcza w okresie grzewczym, witamin o działaniu antyoksydacyjnym, jak C, A i E, które ograniczają aktywność wolnych rodników – radzi specjalistka.

Aby chronić się przed smogiem, warto również pamiętać, aby:

  • ograniczyć przebywanie na zewnątrz, jeśli stan powietrza jest zły
  • używać maseczki antysmogowej
  • zadbać o dietę antysmogową
  • otaczać się roślinami pochłaniającymi zanieczyszczenia z powietrza
  • zadbać o czyste powietrze w domu, w tym o sprawną wentylację czy oczyszczacze powietrza
  • nie zanieczyszczać dodatkowo powietrza, np. ogranicz korzystanie z samochodu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Zdrowie.radiozet.plPAP/Beata Kołodziej