Zamknij

Ozdoby świąteczne z brokatem szkodzą zdrowiu. Mama Chemik ostrzega

08.12.2022 08:51

Kupujesz świąteczne dekoracje? Lepiej zrezygnuj z bombek i ozdób z dodatkiem brokatu. Znana chemiczka, Sylwia Panek, alarmuje: brokat jest zły dla naszego zdrowia i środowiska.

Ozdoby świąteczne z brokatem mogą szkodzić zdrowiu
fot. Shutterstock

Gdy wybieramy ozdoby świąteczne, raczej nie zastanawiamy się nad tym, z czego są wykonane: najważniejsze, żeby pięknie wyglądały na choince. Pewnie każdy z nas ma w domu brokatowe, błyszczące bombki. Tymczasem taka połyskująca bombka może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia. Wyjaśniła to na swoim Instagramie Sylwia Panek, znana jako Mama Chemik.

– Brokat, z którym mamy zazwyczaj do czynienia to plastik, a dokładnie mikroplastik. Mikroplastiki możemy podzielić na te, które od razu zrobione zostały w tak małych rozmiarach (jak brokat czy ścierne drobinki w niektórych środkach czystości i kosmetykach) oraz te, które powstają w wyniku zużywania, ścierania, rozpadania większych fragmentów tworzyw sztucznych – tłumaczy chemiczka.

Mikroplastik stanowi coraz większe zagrożenie. Nowe badania wskazują, że znajduje się on już w większości pokarmów, które spożywamy. Mikroplastik można już znaleźć w naszych płucach, krwi, a nawet mleku matki! Nie wiemy jeszcze, w jaki sposób wpływa to na cały organizm.

– Naukowcy nie są w stanie odpowiedzieć, jak to wpłynie na nasze zdrowie. To trudne pytanie, bo przecież plastik plastikowi nierówny. Inaczej może wpływać na nas ten, który uwolnił się z plastikowej butelki do naszego napoju, a inaczej brokat, który przecież nie jest do kontaktu z żywnością, więc nie mamy pojęcia, jakie substancje zawiera – wyjaśnia Sylwia Panek.

Jedzenie i wdychanie brokatu to nie jedyny problem

Chemiczka ostrzega, że brokat, który znajduje się na ozdobach świątecznych, musi trafić do środowiska, ponieważ opada na podłogę, a następnie wrzucamy go do kosza. Brokat jest niebezpieczny również dla naszych oczu. Jak cytuje Sylwia Panek “Brokat łatwo przykleja się do powierzchni spojówki i rogówki, powodując podrażnienie. Pocierając oko, sprawiamy, że produkt dosłownie wbija się w jego powierzchnię, co może wywołać poważną infekcję”.

Mama Chemik alarmuje: w sklepach mniej więcej ¾ świątecznych ozdób zawiera brokat, więc pewnie większośc z Was ma go już w domach na bombkach z poprzednich lat. Ale mam do Was prośbę, jeśli mielibyście kupić nowe ozdoby, zrobić własnoręczne dekoracje czy gdy będziecie szykować się na imprezę sylwestrową, to unikajcie brokatu.

Nie powinno się używać również kosmetyków z brokatem. Wykorzystywana do produkcji brokatu mika (to ona sprawia, że płatki lub drobinki brokatu błyszczą) może wywoływac uczulenie. Zdarza się to dość rzadko, ale objawy są bardzo nasilone. Może wystąpić pokrzywka, pieczenie skóry, swędzenie.