Oceń
Tlenek węgla to cichy zabójca
Media każdego dnia donoszą o zatruciu czadem. Ostatnio w Ostrowie Wielkopolskim 5-letni chłopczyk zasłabł w łazience podczas kąpieli. Okazało się, że zatruł się tlenkiem węgla z gazowego piecyka podgrzewającego wodę. Strażacy, po przyjeździe na miejsce zdarzenia, sprawdzili poziom gazu w pomieszczeniu. Okazało się, że norma tlenku węgla była przekroczona 100 razy.
Dziecko trafiło do szpitala, przeżyło, bo jego życie uratowała czujka tlenku węgla, którą rodzice zainstalowali w swoim mieszkaniu.
– Czad jest bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy, a zarazem niezwykle trujący. To cichy zabójca, bo jest niewyczuwalny zmysłami człowieka – przypomina brygadier Marcin Betleja z podkarpackiej straży pożarnej i dodaje: – Tlenek węgla powstaje podczas palenia każdego rodzaju materiału, niezależnie, czy jest to węgiel, drewno, gaz (butan, propan – przyp. red.), olej opałowy, czy nawet papier.
Przyczyną zagrożenia czadem jest nie tylko palenie w piecu, ale również niesprawne przewody kominowe, źle wietrzone pomieszczenia, wadliwe palniki gazowe.
Zatrucie czadem – objawy
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- nudności,
- wymioty,
- zaburzenia równowagi i orientacji,
- osłabienie,
- zaburzenia świadomości (do śpiączki włącznie),
- drgawki,
- ból w klatce piersiowej (szczególnie u osób z chorobą wieńcową),
- nagłe zatrzymanie krążenia.
Zatrucie tlenkiem węgla – co robić?
Jeśli widzisz, że dzieje się z tobą lub twoimi najbliższymi coś niepokojącego, lub włączył się alarm w czujniku:
- natychmiast otwórz okna i drzwi, aby przewietrzyć pomieszczenie (pamiętaj, że dłuższe przebywanie w pomieszczeniu zagraża również osobie niosącej pomoc),
- przenieś (o ile to możliwe) poszkodowanego z zagrożonego miejsca,
- oceń stan poszkodowanego, jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo – ułóż go w pozycji bezpiecznej, jeśli poszkodowany nie oddycha – natychmiast zacznij wykonywać sztuczne oddychanie i masaż serca,
- wezwij pogotowie ratunkowe,
- wyłącz dopływ gazu do palnika (piecyka), jeśli masz taką możliwość.
Co zrobić, by zminimalizować ryzyko zatrucia czadem?
Aby zmniejszyć ryzyko zatrucia czadem:
- zainstaluj czujnik czadu – to niewielkie, kosztujące kilkadziesiąt złotych urządzenie, które wykrywa tlenek węgla i jest w stanie odpowiednio wcześnie nas zaalarmować,
- gdy idziesz pod prysznic lub bierzesz kąpiel, otwieraj okna,
- często wietrz pomieszczenia, w których się znajdujesz,
- regularnie sprawdzaj sprawność układ przewodów kominowych (wzywaj kominiarza),
- nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, także tych w drzwiach do łazienki.
– Koszt zamontowania takiej czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń. Łącznie z uratowaniem życia – przypomina brygadier Marcin Betleja z podkarpackiej straży pożarnej.
Źródło: Poradnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji/ Radio ZET/
Oceń artykuł