Zamknij

Zanieczyszczenia powietrza powodują wypadanie włosów

11.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:57

Przyczyny wypadania włosów nie są jednoznaczne. Choć naukowcy uważają, że geny odgrywają kluczową rolę, pozostaje jeszcze znaczna liczba czynników środowiskowych, które również mogą wpływać na wypadanie włosów. Najnowsze badania pokazują, że na problemy z włosami i skórą głowy, w dużej mierze wpływa jakość powietrza.

Wypadanie włosów: leczenie
fot. Shuttersrtock

Łysienie  i problemy ze skórą: przyczyny

W najnowszych badaniach analizowano zanieczyszczenia jako potencjalny czynnik powodujący wypadanie włosów. Rzuciło to nowe światło na potencjalne mechanizmy, które mogą wyjaśnić, w jaki sposób zanieczyszczenia powietrza powodują wypadanie włosów.

Hyuk Chul Kwon - z Future Science Research Center w Republice Korei - jest głównym autorem badania, który swoje wnioski zaprezentuje jeszcze w październikowym Kongresie Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) w Madrycie.

W nowych badaniach Kwon i współpracownicy wystawili HFDPC na cząstki pyłu i oleju napędowego podobne do PM10. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) cząsteczki PM10 są „cząsteczkami do inhalacji o średnicach zwykle 10 mikrometrów i mniejszych”. Po 24 godzinach zespół wykorzystał analizę w celu zbadania poziomów kilku białek po ekspozycji na cząstki stałe.

Analiza wykazała, że ekspozycja na cząstki stałe PM10 i olej napędowy obniżyła poziom białka kluczowego dla wzrostu włosów. Białko nazywa się beta-kateniną.

Ponadto cząsteczki pyłu i oleju napędowego podobne do PM10 obniżyły poziom innych białek, które determinują porost włosów i ich zatrzymywanie. Białkami tymi były cyklina D1, cyklina E i CDK2, a im większe zanieczyszczenie, na które narażeni byli badacze, tym bardziej białka te ulegały zmniejszeniu.

Kwon podumował wyniki, mówiąc: „Chociaż związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi chorobami, takimi jak rak, jest dobrze sprawdzona, niewiele jest badań dotyczących wpływu pyłu zawieszonego narażenie w szczególności na ludzką skórę i włosy”. „Nasze badanie  wyjaśnia sposób działania zanieczyszczeń powietrza na wypadanie włosów” – podkreśla.

Ważna informacja

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie około 4,2 miliona ludzi umiera każdego roku w wyniku zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz. WHO szacuje również, że ponad 90% światowej populacji żyje na obszarach nadmiernie zanieczyszczonych.

Warto podkreślić, że zanieczyszczenia powietrza powodują również inne poważne choroby. Wśród nich najczęściej wymienia się ataki serca, zaostrzona astma, nieregularne bicie serca.

Źródło: Medical News Today

Przeczytaj: Wypadanie włosów a tarczyca. Jakie choroby tarczycy powodują wypadanie włosów?