Zamknij

Pyły zanieczyszczeń zwiększają ryzyko bakteryjnego zapalenia opon mózgowych

Monika Piorun
03.08.2016 12:17

Czy śmierć 21-letniej Suzanny Rufi - uczestniczki Światowych Dni Młodzieży - może mieć związek z wysoką zawartością pyłów zanieczyszczeń zawieszonych w krakowskim powietrzu, które w połączeniu z wysokimi temperaturami sprzyjają zakażeniu bakterią Streptococcus pneumoniae, prowadzącą m.in. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych?

Upały i zanieczyszczenia powietrza przyczyną zapalenia opon mózgowych
fot. ---

- Powietrze w Krakowie jest dobre, trzeba je tylko dobrze pogryźć - mawiają starzy górale. Samo wdychanie tego, co się unosi nad stolicą Małopolski, można porównać do konsekwencji, jakie ma dla naszego organizmu palenie papierosów. Nawet jeśli nie jesteśmy palaczami, to oddychanie krakowskim powietrzem może być równie szkodliwe.

Za pomocą specjalnych kalkulatorów, stworzonych w ramach wielu nowych start-upów, można już nawet zmierzyć, ile papierosów mogliśmy potencjalnie wypalić w określonym dniu, przy mniejszym lub większym stężeniu zanieczyszczeń.

pyły 2
fot.

Od lat stężenie szkodliwych pyłów regularnie przekracza dopuszczalne normy. Choć podczas ostatniego wydarzenia, na jakie zjechali się młodzi chrześcijanie z całego świata, wskaźniki zanieczyszczeń nie były wyższe niż zwykle, to jednak ich stały poziom jest na tyle wysoki, że może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Przeczytaj: Zanieczyszczenia powietrza mogą być jedną z przyczyn otyłości

Upały, zanieczyszczenia i zabójcze powietrze

screen_facebook
fot.
fot. screen/facebook

Pochodząca z Włoch Suzanna Rufi zmarła z powodu bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych w jednym z wiedeńskich szpitali podczas powrotu ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Czy do jej śmierci przyczyniły się krakowskie zanieczyszczenie powietrza, które w połączeniu z wysoką temperaturą sprzyja rozwojowi niebezpiecznych bakterii?

Młoda rzymianka, która wracała autokarem z krakowskich Światowych Dni Młodzieży, zmarła w wyniku infekcji bakteryjnej w drodze powrotnej do Włoch. Jej zgon ogłoszono w jednym z wiedeńskich szpitali. W jej przypadku zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które uznaje się jak dotąd za przyczynę jej śmierci, miało podłoże bakteryjne.

Choć do zakażenia mogło dojść wcześniej, czemu mogło sprzyjać osłabienie odporności organizmu, to jednak trudno oskarżać studentkę prestiżowego Uniwersytetu Cambridge o to, że nie zachowywała zasad higieny. Nawet jeśli jej przestrzegała, to jednak też nie można wykluczyć, że jej śmierć mogła nastąpić po prostu na skutek picia płynów z zainfekowanej butelki.

Wyniki najnowszych badań naukowych prowadzonych przez osiem lat w Liverpoolu oraz w afrykańskim Nigrze i Malawi przez interdyscyplinarny zespół epidemiologów i klimatologów wskazują, że:

Epidemie bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych mają bezpośredni związekz wdychaniem zawieszonych w powietrzu cząsteczek pyłu i piasku,które szczególnie w wysokich temperaturach znacząco zwiększają ryzyko zakażeniabakteriami Streptococcus pneumoniae.

Źródło badań: The Journal of Allergy and Clinical Immunology

Mikroby mogą się przedostać z naszego nosa i gardła do mózgu, płuc i krwi powodując śmiertelnie niebezpieczne choroby - od zapalenia opon mózgowych po różnego rodzaju choroby płuc.

Streptococcus pneumoniae

Niebezpieczne pyły powodem zapalenia opon mózgowych?

Upały i duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu zwiększają uwalnianie się do atmosfery bakteryjnych toksyn. Największe światowe epidemie bakteryjnego zapalenia opon mózgowych pojawiają się w zachodnioafrykańskim rejonie Sahelu, zazwyczaj zaraz po burzach piaskowych w okresach ekstremalnych upałów.

Pielgrzymi zgromadzeni na ceremoniach podczas Światowych Dni Młodzieży przez wiele godzin przebywali na otwartej przestrzeni wdychając zanieczyszczone krakowskie powietrze. Czy letnie upały w połączeniu z wysoką zawartością pyłów w powietrzu mogły sprawić, że u jednej z uczestniczek tego religijnego zgromadzenia mogło dojść do zarażenia bakterią powodującą zapalenie opon mózgowych?

120 osobom, u których mogą wystąpić takie objawy jak: gorączka, migrena, nudności, sztywność karku i senność, podano profilaktycznie antybiotyki. Wszyscy z nich przebywali w podobnych miejscach, w których była też zmarła Suzanna Rufi - m.in. Casa Italia w Krakowie, gdzie byli zakwaterowani Włosi. Leki otrzymała też rodzina, u której gościła młoda katoliczka.

Przeczytaj: Po śmierci uczestniczki ŚDM ponad 100 osobom podano antybiotyki

___

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π