Zamknij

Myj ręce nie tylko przed posiłkami. Przenosisz kurz elektroniczny

05.04.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 02:12

Nawet jeśli cały dzień nie wychylasz nosa z domu, myj ręce. I to nie tylko przed każdym posiłkiem, żeby usunąć bakterie, ale i kilkakrotnie w ciągu dnia, żeby pozbyć się... toksycznych związków pokrywających elektronikę!

Toksyczne związki w domu
fot. Shutterstock

Co do tego, że po przyjściu do domu należy umyć ręce, nikogo już chyba nie trzeba przekonywać. Wirusy, bakterie, pasożyty – to tylko niektóre zanieczyszczenia, które przynosimy z dworu. Naukowcy podkreślają: ręce należy myć regularnie, nawet jeśli nie wychodzimy w domu. Sprawdź dlaczego.

Toksyczne związki w domu

Z badań zaprezentowanych na American Chemical Society Spring 2019 National Meeting & Exposition wynika, że jednym z największych zagrożeń w domu są potencjalnie toksyczne związki, stosowane podczas produkcji urządzeń elektronicznych.

Chodzi o zmniejszające palność estry fosforanowe (OPE) znajdujące się w obudowach. OPE stały się głównym zamiennikiem zakazanych i szkodliwych bromowanych środków zmniejszających palność.

Naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób estry rozprzestrzeniają się po domu. Okazało się, że półlotne związki w dużej mierze przenoszone są... na rękach domowników!

Regularnie myj ręce!

Uczeni pobrali próbki powietrza i kurzu, a także z powierzchni mebli i urządzeń elektronicznych w 51 domach w Kanadzie. Przebadano także mokre chusteczki służące do czyszczenia mebli oraz mocz właścicieli. Do pomiaru stężenia OPE zastosowano spektrometrię mas.

– Spodziewaliśmy się znaleźć związki spowalniające palenie, które są dodawane do osłon urządzeń elektronicznych podczas procesu produkcyjnego, na mokrych chusteczkach. Tymczasem znaleźliśmy OPE i inne związki zmniejszające palność nie tylko na chusteczkach, ale także w kurzu na podłodze i na rękach domowników – powiedziała Miriam Diamond, koordynatorka badania.

Naukowcy wciąż nie są pewni, jaki wpływ na zdrowie człowieka mają estry fosforanowe. „Pojawiają się badania, które wiążą niektóre OPE ze skutkami zaburzeń rozwojowych u dzieci, problemami z płodnością i prawdopodobnie niektórymi rodzajami raka” – ostrzegała Miriam Diamond.

Estry fosforanowe znaleziono również w moczu przebadanych osób, co naukowcy wiążą z częstym korzystaniem z telefonów komórkowych. Zalecają częste mycie rąk w celu zminimalizowania czasu ekspozycji na potencjalnie toksyczne związki oraz zmniejszenia ryzyka roznoszenia ich po domu.

Źródło: earth.com