Zamknij

Smog w Polsce. Które miasta są najbardziej zanieczyszczone?

30.11.2020 15:34

Dusi, powoduje kaszel i utrudnia widzenie, a przede wszystkim wywołuje choroby, w tym nowotwory. Smog, bo o nim mowa, jest zmorą wielu polskich miast i wsi. Polski Alarm Smogowy opublikował ranking polskich miejscowości, w których powietrze jest najgorsze i tych, gdzie jest naprawdę dobre. Gdzie w Polsce jest najwięcej smogu? 

Smog w Polsce
fot. Shutterstock

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking polskich miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem.

Listę piętnastu najmocniej zasmogowanych miejscowości w Polsce sporządzono na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019 roku.

Gdzie w Polsce jest największy smog?

Na szczycie rankingu PAS znalazły się miejscowości, w których odnotowano wielokrotne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy.

Na liście smogowych rekordzistów przeważają małe miejscowości, a także wsie, co dowodzi, że problem smogu nie dotyczy wyłącznie dużych miast.

Polskie miasta z najgorszym, rakotwórczym powietrzem to Nowy Targ i Pszczyna. W rekordowym Nowym Targu zanotowano aż 1800% rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) w powietrzu. 

Z listy smogowych rekordzistów wypadł Kraków, w którym od września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych.

W pierwszej piętnastce miejscowości z najgorszym powietrzem w Polsce notowano stężenia rakotwórczej substancji sięgające od 700 do 1800% dopuszczalnej normy:

Ranking miejscowości z najwyższym rocznym stężeniem benzo(a)pirenu w 2019 roku:

 1. Nowy Targ
 2. Rybnik
 3. Sucha Beskidzka
 4. Nowy Sącz
 5. Zdzieszowice
 6. Nowa Ruda
 7. Olkusz
 8. Tuchów
 9. Zabierzów
 10. Godów
 11. Myszków
 12. Nowa Sól
 13. Oświęcim
 14. Knurów
 15. Pszczyna

W Pszczynie zanotowano najwięcej smogowych dni w roku (dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ), bo aż 106. Mieszkańcy Pszczyny przez niemal jedną trzecią roku oddychają zanieczyszczonym powietrzem.

ZOBACZ: Smog zabija dzieci z Rybnika – dramatyczny apel lekarki ze szpitala

Gdzie w Polsce jest najlepsze powietrze?

Najmniejszą liczbę dni smogowych odnotowano w miastach położonych na Pomorzu. Najlepsze powietrze jest w Sopocie, tylko jeden dzień smogowy w roku, w Słupsku zaledwie trzy dni smogowe w roku, a także w Kołobrzegu, gdzie zanotowano tylko cztery dni smogowe w ciągu całego roku. 

Warto wiedzieć

Program Czyste Powietrze

Chociaż w 2018 roku ruszył rządowy Program Czyste Powietrze, to tempo wymiany kotłów jest zbyt wolne. Przez dwa lata funkcjonowania programu złożono zaledwie 177 tysięcy wniosków i podpisano 146 tysięcy umów na dopłaty. Rząd nie dokończył też zapowiadanej reformy programu. Nie uruchomiono wsparcia przez banki czy wsparcia pozwalającego na wymianę kotłów przez ubogie gospodarstwa. Brakuje również szerokiej kampanii informacyjnej o potrzebie wymiany kotłów. Nie ma także wsparcia do wymiany pieców kaflowych w budynkach wielorodzinnych.

Źródło: Polski Raport Smogowy