Oceń
Polski Alarm Smogowy opublikował ranking polskich miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem.
Listę piętnastu najmocniej zasmogowanych miejscowości w Polsce sporządzono na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019 roku.
Gdzie w Polsce jest największy smog?
Na szczycie rankingu PAS znalazły się miejscowości, w których odnotowano wielokrotne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy.
Na liście smogowych rekordzistów przeważają małe miejscowości, a także wsie, co dowodzi, że problem smogu nie dotyczy wyłącznie dużych miast.
Polskie miasta z najgorszym, rakotwórczym powietrzem to Nowy Targ i Pszczyna. W rekordowym Nowym Targu zanotowano aż 1800% rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) w powietrzu.
Z listy smogowych rekordzistów wypadł Kraków, w którym od września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych.
W pierwszej piętnastce miejscowości z najgorszym powietrzem w Polsce notowano stężenia rakotwórczej substancji sięgające od 700 do 1800% dopuszczalnej normy:
Ranking miejscowości z najwyższym rocznym stężeniem benzo(a)pirenu w 2019 roku:
- Nowy Targ
- Rybnik
- Sucha Beskidzka
- Nowy Sącz
- Zdzieszowice
- Nowa Ruda
- Olkusz
- Tuchów
- Zabierzów
- Godów
- Myszków
- Nowa Sól
- Oświęcim
- Knurów
- Pszczyna
W Pszczynie zanotowano najwięcej smogowych dni w roku (dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ), bo aż 106. Mieszkańcy Pszczyny przez niemal jedną trzecią roku oddychają zanieczyszczonym powietrzem.
ZOBACZ: Smog zabija dzieci z Rybnika – dramatyczny apel lekarki ze szpitala
Gdzie w Polsce jest najlepsze powietrze?
Najmniejszą liczbę dni smogowych odnotowano w miastach położonych na Pomorzu. Najlepsze powietrze jest w Sopocie, tylko jeden dzień smogowy w roku, w Słupsku zaledwie trzy dni smogowe w roku, a także w Kołobrzegu, gdzie zanotowano tylko cztery dni smogowe w ciągu całego roku.
Źródło: Polski Raport Smogowy
Oceń artykuł