Zamknij

Ścieki w Warszawie: czy wyciek ścieków jest groźny dla zdrowia?

29.08.2019 17:23

Czy wyciek ścieków do Wisły jest sytuacją zagrażającą zdrowiu człowieka? Eksperci przekonują, że wodę z kranu można pić, nie ma też problemów z domowym użytkowaniem kranówki. Przestrzega się jednak przed kąpielą w rzece. Zakazane jest także spożywanie wody z Wisły. Sprawdź, czym grozi kontakt z wodą z Wisły. 

Miejska woda z kranu
fot. Shutterstock

Po awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", do której doszło we wtorek 27 sierpnia, wielu mieszkańców zastanawia się, czy picie wody z kranu, mycie się i użytkowanie kranówki jest bezpieczne. 

Do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę, ale eksperci podkreślają, że dla mieszkańców nie ma zagrożenia. 

- Obecnie najważniejsza jest pewność, że do mieszkańców (wszystkich mieszkających poniżej zrzutu ścieków) trafia bezpieczna woda oraz jak najszybsze zatrzymanie tego zrzutu - zapewnił były Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz na antenie TVP Info.

- Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla ludzi spożywających wodę z kranów, ale musi być zwiększony monitoring wody - wyjaśnił. Posobkiewicz zaznaczył, że specjalne badania powinny dotyczyć zarówno wody w rzece, wody pobieranej w ujęciu wodociągowym, ale też wody w kranach.

Eksperci uważają, że sytuację poprawić może obniżenie temperatury, bo ciepło sprzyja namnażaniu się bakterii. Sytuację poprawić może również deszcz, który rozrzedzi ładunek zanieczyszczeń.

Zarówno GIS, jak i Ministerstwo Zdrowia przestrzegają przed kąpielą w rzece, w tym kąpielą na dzikich kąpieliskach. Przeciwwskazane jest spożywanie wody z rzeki. Należy również trzymać zwierzęta domowe z dala od Wisły i nie dopuszczać psów do kąpieli w wodzie, bo może im to zaszkodzić. Zakazane jest również łowienie ryb w Wiśle.

Co jeśli ktoś postanowi wykąpać się w Wiśle? Naraża się przede wszystkim na problemy skórne. Natomiast spożycie wody z rzeki może powodować sensacje żołądkowe. 

Aby zminimalizować ryzyko zatrucia, można przegotować wodę przed wypiciem. Taką wodę można również stosować do mycia zębów, mycia warzyw i owoców. Wodę przegotowaną (ostudzoną), jeśli to możliwe, można również podawać do picia zwierzętom domowym.