Zamknij

Nie chcesz mieć raka płuc? Unikaj spalin z silników Diesla!

Monika Piorun
07.10.2016 17:38

Opary oleju napędowego z silników Diesla mogą zwiększać ryzyko zachorowań na raka płuc aż o 40 procent, ostrzega organizacja Council Cancer z Australii.

Nie chcesz mieć raka płuc? Unikaj spalin z silników Diesla!

Wystarczy przez kilka godzin dziennie przebywać w oparach oleju napędowego, by w naszym organizmie zaczęły rozwijać się komórki rakowe. Dlaczego?

Do tej pory sądzono, że jedynie astmatycy lub kobiety w ciąży powinny unikać bezpośredniej ekspozycji na szkodliwe działanie spalin. Teraz okazuje się, że szczególnie narażeni na rakotwórcze substancje są także wszyscy właściciele aut z silnikiem Diesla, pracownicy stacji benzynowych, mechanicy samochodowi oraz kierowcy pociągów, autobusów lub traktorów. 

Mimo że zachorowania na nowotwory płuc wiązano przede wszystkim z uzależnieniem od nikotyny, nadmiernym spożywaniem alkoholu, działaniem promieniowania ultrafioletowego lub przebywaniem w miejscach, w których jest azbest, to teraz do grona czynników sprzyjających rozwojowi nowotworu można zaliczyć też spaliny silników Diesla. 

Czym nas truje Diesel? 

Zrzut ekranu 2016-10-07 o 16.26.27
fot.
fot. Martin Abeggeln, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Obawy australijskiej organizacji Council Cancer ostrzegającej, że każdego roku aż 3 miliony australijskich pracowników jest narażonych na szkodliwe działanie spalin z silników Diesla, zostały oficjalnie potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Udowodniono, że aż u 130 osób, które przez kilka godzin dziennie wdychały opary oleju napędowego, pojawiły się komórki rakowe. Ryzyko nowotworu płuc w ich przypadku wzrosło aż o 40%. 

Jak się chronić przed rakotwórczymi substancjami pochodzącymi ze spalin?

Według ekspertów osoby wystawione na długotrwałe działanie spalin mogą w pewnym stopniu ograniczyć ryzyko zachorowania na raka poprzez szczelne zamknięcie okien lub włączenie klimatyzatorów.

WHO wsparło apel o poprawę warunków pracy wśród osób narażonych na częsty kontakt ze spalinami ze względów zawodowych - m.in. pracowników stacji benzynowych i kierowców samochodów lub maszyn z silnikami Diesla.

Mamy coraz więcej dowodów również i na to, że zanieczyszczenia powietrza pochodzące ze spalin samochodowych mogą także w istotny sposób przyczyniać się do wzrostu otyłości wśród dzieci i młodzieży.

W miastach, w których po polskich drogach jeździ najwięcej aut, odnotowuje się najwyższy odsetek otyłości wśród osób niepełnoletnich.

Przeczytaj: Czy zanieczyszczenia powietrza prowadzą do tycia?

Niektóre miasta (np. Londyn oraz Paryż) planują już wprowadzenie specjalnych, wyższych opłat od właścicieli aut posiadających silniki wydzielające rakotwórcze substancje. Czy na taki pomysł wpadną też polskie władze? 

 

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π