Zamknij

Negatywny wpływ smogu na zdrowie dzieci – wyniki najnowszego badania klinicznego w Polsce

Weronika Domoradzka
21.11.2019 13:16

Szacuje się, że w Polsce 92% ludzi oddycha zanieczyszczonym powietrzem. W dużych i małych miastach czujniki powietrza pokazują, że jest naprawdę źle. Scenariusz w zasadzie zawsze jest podobny – przychodzi jesień, spada temperatura, rozpoczyna się sezon grzewczy i pojawia się smog. Pomiary wykazują przekroczone normy nawet o 300% bezpiecznej wartości. Co ciekawe, nadal nie brakuje osób, które uważają, że walka ze smogiem czy niską emisją, to przesada. Tymczasem smog działa po cichu, a w grupie ryzyka są przede wszystkim dzieci.

Negatywny wpływ smogu na zdrowie dzieci – wyniki najnowszego badania klinicznego w  Polsce
fot. Shutterstock

Negatywny wpływ smogu na dzieci

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska opisuje zanieczyszczenia powietrza jako jeden z 5 głównych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia. Tymczasem w Polsce jakość powietrza jest oceniane, jako najgorsze w Europie. Zanieczyszczone jest głównie przez pyły – PM10 oraz PM2,5, zawierające substancje toksyczne.

Głównym ich źródłem nie jest przemysł, ale domowe instalacje grzewcze i, w mniejszym stopniu, transport samochodowy. A naukowcy i lekarze wciąż odkrywają nowe związki między zanieczyszczeniami powietrza a chorobami układu oddechowego, jak również odpornościowego, krwionośnego, a nawet nerwowego. Narażone są szczególnie dzieci.

Najnowsze wyniki pierwszego ogólnopolskiego badania, dotyczącego wpływu stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 na występowanie dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat, pokazują, że w miejscach z najwyższym stężeniem toksycznych pyłów dzieci częściej kaszlą, kichają, mają katar oraz objawy alergii wziewnej. Badanie wykazało, że na 100 dzieci z katarem 15 miało go przez smog, wśród kaszlących, 15% kaszle przez smog.

Co więcej, na obszarach zanieczyszczonych przez smog, liczba dzieci z astmą jest czterokrotnie wyższa niż tam, gdzie zanieczyszczeń jest najmniej. – Dajemy pacjentom leki przeciwzapalne, leki na astmę, leki na przeziębienie, nie wiedząc lub nie zdając sobie sprawy z tego, że za przynajmniej kilkunastoma procentami tych objawów stoi złe powietrze – przyznaje doktor Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog. – Na 100 dzieci kaszlących 16 kaszle z powodu smogu – dodaje ekspert odpowiedzialny również za projekt naukowo-badawczy o wpływie  stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci.

Objawy zdrowotne przy wyższych stężeniach nie są widoczne od razu, a toksyczne pyły działają „po cichu”. Co gorsza, objawy wdychanych cząsteczek PM 2,5, według autorów badania, są często mylone z grypą lub przeziębieniem. – Od lat stężenia tych zanieczyszczeń w Polsce utrzymują się na najwyższych poziomach spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, co powoduje nie tylko znaczne narażenie polskiego społeczeństwa na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, ale w szczególności poważne skutki zdrowotne, objawiające się wysoką zachorowalnością i chorobowością z powodu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, chorób alergicznych i nowotworowych. Obecna jakość powietrza jest również ważnym czynnikiem zwiększającym przedwczesną umieralność –wyniki badań komentuje dr hab. inż. Artur Jerzy Badyda, profesor  Politechniki Warszawskiej. [1]
Warto zwrócić uwagę na to, że uzyskane wyniki stanowią pewną diagnozę aktualnego stanu zdrowia najmłodszej części naszego społeczeństwa, uwarunkowanego ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza. Wyniki te powinny przyczynić się do pilnego uruchomienia działań naprawczych, które ograniczą narażenie populacji naszego kraju na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza i wynikających z tego konsekwencji dla zdrowia naszego i przyszłych pokoleń – dodaje dr hab. inż. Artur Jerzy Badyda. [2]

 

Jak chronić siebie i dziecko przed smogiem?

Szkodliwemu wpływowi zanieczyszczeń na zdrowie dzieci możemy do pewnego stopnia przeciwdziałać. Podstawową zasadą jest ograniczenie kontaktu z powietrzem złej jakości. Obecnie mamy dostęp do najnowszych rozwiązań, zapewniających czyste powietrza w naszych domach, miejscach pracy, przedszkolach, szkołach.
Warto ograniczać ilość smogu w swoim otoczeniu korzystając z najnowszych rozwiązań, które oczyszczają nasze domy, przedszkola czy biura z niepożądanych pyłów i ograniczają przedostawanie się smogu do pomieszczeń. Rozwiązaniami, skutecznie poprawiającymi jakość powietrza w domu są oczyszczacze powietrza, jak np. oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan, który usuwa smog, ale również zanieczyszczenia 800 razy mniejsze od smogu, o wielkości 0,003 mikrona, czyli mniejsze niż najmniejszy znany wirus. [3]
Jeśli wiemy, że powietrze w naszej okolicy jest silnie zanieczyszczone, powinniśmy zastanowić się też nad tym, czy i kiedy wychodzić z domu. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych i dzieci cierpiących na schorzenia takie jak: astma czy choroba niedokrwienna serca. Nie należy też wtedy otwierać okien. Pomóc może natomiast włączenie oczyszczacza powietrza, o ile jest on skuteczny, a jego  filtry nie są zużyte.
Każdy z nas może zrobić coś, aby poprawić stan powietrza w Polsce. Liczą się nawet drobne codzienne decyzje i wybory: dbanie o sprawność domowej instalacji grzewczej, zaprzestanie używania węgla najgorszej jakości, nie palenie śmieci czy rezygnacja z jazdy samochodem.
Musimy mieć też świadomość, że smogu nie pozbędziemy się od razu, ale przemyślane działania przyniosą efekty, za jakiś czas. Na szczęście coraz bardziej zwracamy uwagę na dostęp do czystego powietrza.

Przeczytaj cały raport:  Wpływ stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat

[1] Badanie prowadzone od 19 listopada 2018 do 3 marca 2019 r., przez UW, PW, BIP PW. Badani Oddziaływanie smogu na zdrowie dzieci.
[2] Badanie prowadzone od 19 listopada 2018 do 3 marca 2019 r., przez UW, PW, BIP PW. Badani Oddziaływanie smogu na zdrowie dzieci.
[3] Badanie przeprowadzone w maju 2019 r., przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.