Zamknij

Źle sypiasz? Zadbaj o jakość powietrza w twojej sypialni!

Monika Piorun
22.01.2018 10:25

Otwierasz okno przed snem, żeby lepiej się wyspać? Coraz częstsze alerty smogowe sprawiają, że czyste powietrze staje się prawdziwym przywilejem. Nie każdy wie, że w zamkniętych pomieszczeniach poziom zanieczyszczeń może być od 2 do nawet 5 razy wyższy niż na zewnątrz! Co zrobić, by ograniczyć ich zgubny wpływ na nasze zdrowie?

Philips

Stres i życie na pełnych obrotach dosłownie spędzają nam sen z powiek. Szacuje się, że problem z bezsennością ma już co drugi Polak. Od jakości naszego nocnego wypoczynku zależy nie tylko nasze samopoczucie w ciągu dnia, ale także to, w jaki sposób funkcjonuje nasz cały organizm. Brak wystarczającej ilości snu przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych — od otyłości po zaburzenia hormonalne, a nawet nowotwory.

W szczególności dotyczy to najmłodszych, których umysł musi mieć czas na to, by odpowiednio się zregenerować po nauce i wyczerpującej aktywności w ciągu dnia. Najnowsze wyniki badań naukowych wskazują, że brak snu działa na nasz mózg podobnie jak... spożycie nadmiernych ilości alkoholu! Okazuje się, że niewyspani zachowują się dosłownie jak nietrzeźwi. Ich czas reakcji jest opóźniony, nie potrafią się skoncentrować na wykonywanych zadaniach, przez co gorzej radzą sobie z codziennymi obowiązkami.

Zobacz także

Dzięki historycznemu odkryciu 7 genów bezsenności, które udało się wyodrębnić w tym roku, naukowcy udowodnili, że problemy z zasypianiem należy rozpatrywać jako zaburzenie komunikacji pomiędzy neuronami. To właśnie geny mogą doprowadzać do upośledzenia tego procesu, przez co nie możemy zasnąć. Zaczynamy mieć m.in. zespół niespokojnych nóg, możemy mieć objawy depresji, napady lęku, a nawet zaburzenia emocjonalne. Opublikowane na łamach Nature Genetics wyniki badań potwierdzają, że dolegliwości te mogą mieć wspólne podłoże genetyczne.

Zobacz także

Wydawałoby się, że problem powinien być banalny do rozwiązania. Wystarczy bowiem po prostu się wyspać. Niestety nie dla wszystkich to takie proste. Dlaczego?

Zatrute powietrze spędza nam sen z powiek

W sezonie grzewczym, kiedy niemal na co dzień poziom zanieczyszczeń w Polsce jest dużo wyższy niż zalecane normy, trudno o to, by być wystarczająco dotlenionym. Przesuszone powietrze w pomieszczeniach nie ułatwia nam oddychania, a nagrzane pomieszczenia sprzyjają problemom z zasypianiem. Co wtedy zrobić? 

Otwieranie okien podczas alertów smogowych mija się z celem. Niestety, nawet kiedy tego nie robimy, nie możemy być pewni, że powietrze w naszej sypialni ułatwi nam sen. Okazuje się, że nawet w zamkniętych pomieszczeniach poziom zanieczyszczeń może przekraczać obowiązujące normy. Cząsteczki PM2,5 i PM10 mogą być obecne nawet w dziecięcych pokojach, a ich obecność wiąże się w przypadku dzieci m.in. z:

 • trzykrotnie wyższym ryzykiem astmy oskrzelowej u dzieci
 • podwyższeniem ryzyka wystąpienia przewlekłego kaszlu
 • zwiększenia częstotliwości zakażeń układu oddechowego u najmłodszych
 • aż o 11,6 proc. wyższym ryzykiem śmierci łóżeczkowej

W ograniczeniu ilości szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń powietrza pomóc mogą nam oczyszczacze powietrza. Czym kierować się przy ich wyborze?

 • Wybierając oczyszczacz powietrza, należy upewnić się, że będzie bezpieczny dla nas, jak i naszego dziecka. Dlatego należy wybierać urządzenia przetestowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne lub zagraniczne instytuty np. Europejską Fundację Centrum Badania Alergii (ECARF).
 • Oczyszczacze należy dopasowywać do powierzchni pomieszczenia, w jakim będą stosowane i zwrócić uwagę na efektywność oczyszczania CADR
 • Warto również wybierać wśród urządzeń filtrujących naturalnie i bezpiecznie, które oczyszczają poprzez system wieloetapowej filtracji m.in. poprzez filtr węglowym oraz HEPA odpowiedzialny za filtrowanie również cząsteczek smogowych PM2,5, z efektywnością usuwania nawet do 99,97%. Warto, żeby taki sprzęt wykrywał zanieczyszczenia i automatyczne oczyszczał powietrze.
 • Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad jakością powietrza, szukajmy urządzeń, które na bieżąco o nim mówią np. poprzez kolorowy system wskaźników LED oraz przedstawiają aktualne stężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu.

Problem nocnych biegaczy

Niektórzy walczą z bezsennością... biegając (nawet wieczorami lub nocą, przed położeniem się spać). Warto pamiętać jednak o tym, że przy przekroczonych normach pyłów i zanieczyszczeń wszelka aktywność fizyczna na zewnątrz może się dla nas skończyć narażeniem naszych płuc na kontakt m.in. z przenikającymi do wnętrza naszych organów cząsteczkami pyłów PM10 i PM2,5. Stąd już tylko krok do poważniejszych schorzeń, które mogą być konsekwencją wdychania smogu. Nadal wiedza o tym, że polskie miasta są w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych na świecie, jest zaskakująco niska. 

7 na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie znajduje się na terytorium Polski (GALERIA)

Antysmogowe rośliny

Zamiast wdychać spaliny na zewnątrz, zawsze możemy zadbać o to, by lepiej oddychało się nam powietrzem w naszym domu — a zwłaszcza w sypialni. Naukowcy z NASA ustalili nawet listę gatunków, które ich zdaniem najlepiej usuwają zanieczyszczenia powietrza. Chodzi m.in. o: dracenę wonną, bluszcz, palmę Areka, nefrolepsis wyniosły (paproć), wężownicę (sansewierię) — produkującą tlen nawet w nocnych ciemnościach czy epipremnum złociste (usuwające toksyny i szkodliwy benzen). Warto jednak podkreślić, że efekt ten utrzymuje się tylko wtedy, kiedy na każde 10 m2  pomieszczenia przypada co najmniej jedna roślina.

Zrzut ekranu 2018-01-22 o 10.23.43
fot.
fot. Wikimedia Commons

JAK ZADBAĆ O JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOJEJ SYPIALNI, BY POZBYĆ SIĘ PROBLEMÓW ZE SNEM? PAMIĘTAJ O TYM, ŻEBY:

 • Nie otwierać okien podczas alertów smogowych (zwłaszcza w południe i w ciągu dnia, kiedy poziom zanieczyszczeń jest najwyższy).
 • Wybrać odpowiedni (filtrujący w sposób naturalny, ale skuteczny) oczyszczacz powietrza do pomieszczeń (np. marki Philips).
 • Nie palić świeczek zapachowych przed snem.
 • Otaczać się roślinami, które mogą pomóc w ograniczeniu zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń.
Materiał powstał we współpracy z firmą Philips Polska.

________

zdrowie.radiozet.pl/π