Obserwuj w Google News

Jaki wpływ na zdrowie ma smog? Lista chorób z powodu zanieczyszczeń

Monika Piorun
3 min. czytania
07.12.2017 15:20
Zareaguj Reakcja

Drobiny, które każdego dnia wdychamy wraz z powietrzem, osiadają na naszych płucach sprzyjając całej gamie dolegliwości - od chorób serca, przez uszkodzenia układu oddechowego i nerwowego po zaburzenia hormonalne oraz problemy z urodzeniem zdrowych dzieci.

East News
fot. ---

Statystycznie każdy Polak żyje o rok krócej z powodu dolegliwości, do jakich przyczyniają się zanieczyszczenia powietrza. Za najniebezpieczniejszy składnik smogu uważany jest rakotwórczy benzopiren. To właśnie przez niego noworodki, których matki przebywały w zatrutym środowisku, mogą rodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi. Szacuje się, że już około 6 proc. polskich dzieci cierpi z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza.

Jak rozpoznać, że wychodząc na zewnątrz mamy do czynienia z wyższym niż zwykle stężeniem szkodliwych substancji? Zwykle nie jest to trudne - po prostu gorzej się nam oddycha a nad miastem unosi się gęsta łuna oparów, które najczęściej można zauważyć. Jeśli zaś dodatkowo zaczynają nam łzawić oczy a spojówki stają się podrażnione - lepiej nie przebywać wtedy zbyt długo na zewnątrz - mogą to być pierwsze reakcje alergiczne na zbyt wielką ilość drobin, przez które możemy doznać uszczerbku na zdrowiu.

Lista chorób, do których przyczynia się smog:

 • rak płuc
 • depresja
 • miażdżyca
 • bezpłodność
 • zawał mięśnia sercowego
 • choroby serca/zaburzenia rytmu serca/niewydolność serca
 • nadciśnienie
 • zakrzepica
 • udar mózgu
 • astma
 • zaburzenia koncentracji (a nawet obniżenie wskaźnika IQ)
 • zmiany anatomiczne mózgu
 • niska waga urodzeniowa
 • wyższe ryzyko wcześniactwa
 • zaburzenia hormonalne/otyłość (zwłaszcza u dzieci i młodzieży)
 • podrażnienie spojówek
Zrzut ekranu 2017-11-07 o 13.22.00
fot.
fot. Krakowski Alarm Smogowy

Komu szkodzą i jak działają na nasz organizm zanieczyszczenia powietrza?

Pediatra i reumatolog - dr Małgorzata Biernacka-Zielińska - tłumaczy, że oprócz kobiet w ciąży i osób starszych najbardziej powinny uważać na to zjawisko dzieci - a właściwie ich rodzice lub opiekunowie. Dlaczego?

- Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, drażni i uszkadza nabłonek rzęskowy oskrzeli, toruje drogę wirusom i rozmaitym bakteriom. Organizm usiłuje się bronić, chcąc usunąć szkodliwe cząsteczki poprzez wyksztuszanie i nadprodukcję śluzu. Pojawia się więc przewlekły i uporczywy kaszel - tłumaczy ekspertka.

- U dzieci żyjących w bardzo zanieczyszczonych aglomeracjach występują przewlekłe bóle głowy, osłabienie, ciągłe zmęczenie i zaburzenie koncentracji, a kobiety ciężarne rodzą dzieci o mniejszej masie ciała, które są w późniejszym życiu podatniejsze na choroby. Zanieczyszczenia kumulują się przy gruncie, dlatego małe dzieci oddychając powietrzem o jeszcze gorszej jakości przez usta, omijają nos jako element usuwania szkodliwych pyłków - dodaje dr Biernacka-Zielińska. Największy problem mogą mieć z tym maluchy cierpiące na astmę lub alergię.

Warto pamiętać, że najmniejsza ilość zanieczyszczeń jest obserwowana wczesnym rankiem, zaś najwyższe wskaźniki są pod tym względem notowane koło południa.

Niestety w ostatnich dniach mamy coraz większy problem ze smogiem. Ostrzeżenia pojawiły się m.in. w stolicy. Warszawski Alarm Smogowy zaleca korzystanie z komunikacji publicznej (by ograniczyć ilość spalin) oraz unikanie przebywania na zewnątrz - zwłaszcza dzieciom, kobietom w ciąży, alergikom i astmatykom oraz osobom starszym.

Zrzut ekranu 2017-11-07 o 11.26.19
fot.

Jak chronić się przed smogiem i go powstrzymać?

Długotrwałe, skuteczne rozwiązanie problemu smogu wymaga działań systemowych – często na poziomie krajowym a nawet światowym. Władze coraz częściej podejmują działania prowadzące do ograniczenia emisji i zanieczyszczeń komunikacyjnych. Zanim jednak problem smogu zniknie całkowicie, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • w czasie alarmów smogowych unikać przebywania na dworze i aktywności fizycznej
 • dbać o dobre nawodnienie i lekką dietę
 • unikać podróży w godzinach szczytu
 • zadbać o powietrze w domu. Ograniczyć wietrzenie, sięgnąć po rośliny zielone i oczyszczacze powietrza.

Wybierając oczyszczacz powietrza należy upewnić się, żeby rzeczywiście pomagał zamiast szkodzić. Dlatego należy wybierać przetestowane urządzenia np. przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne lub zagraniczne instytuty np. Europejską Fundację Centrum Badania Alergii (ECARF).

Oczyszczacze należy dopasowywać do powierzchni pomieszczenia, w jakim będą stosowane i zwrócić uwagę na efektywność oczyszczania CADR. Należy też wybierać wśród urządzeń filtrujących naturalnie i bezpiecznie, które oczyszczają poprzez system wieloetapowej filtracji m.in. poprzez filtr węglowym oraz HEPA odpowiedzialny za filtrowanie również cząsteczek smogowych PM2,5, z efektywnością usuwania nawet do 99,97%.

Warto również, żeby taki sprzęt wykrywał zanieczyszczenia i automatyczne oczyszczał powietrze. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad jakością powietrza szukajmy urządzeń, które na bieżąco o nim mówią np. poprzez kolorowy system wskaźników LED oraz przedstawiając aktualne stężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu.

Zobacz także

Materiał powstał we współpracy z firmą Philips Polska.

Czy masz depresję? Test online

loader
Rozwiąż quiz

Czy masz depresję?

Czy wieczorem łatwo jest Ci zasnąć?

________

zdrowie.radiozet.pl/π