Obserwuj w Google News

Gdy oddychanie szkodzi zdrowiu: 7 objawów zatrucia smogiem

2 min. czytania
13.12.2021 15:19
Zareaguj Reakcja

Smog, czyli toksyczna chmura unosząca się nad polskimi miastami jesienią i zimą, ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Niestety, oprócz rezygnacji ze spacerów, nie możemy zrobić zbyt wiele, by uniknąć powikłań, które są wynikiem codziennego wdychania smogu.  Jakie są objawy zatrucia smogiem?

7 objawów zatrucia smogiem
fot. Shutterstock
  1. Ból w klatce piersiowej
  2. Łzawienie i pieczenie oczu
  3. Nawracające infekcje
  4. Pogorszenie sprawności umysłowej, uczucie „ciężkiej głowy”
  5. Ból i uczucie ciężkiej głowy
  6. Kaszel i chrypa
  7. Stany depresyjne

Co roku w Polsce smog zabija około 50 tysięcy osób. Długotrwałe wdychanie smogu może skończyć się zapaleniem płuc, chorobami serca, a nawet nowotworem. Każdy z nas jest narażony na trującą substancję. Zimą smog pojawia się nie tylko w dużych miastach, ale również na wsiach, dlatego przed spacerem warto sprawdzić poziom zanieczyszczenia, używając specjalnych aplikacji. W niektóre zimowe dni smog jest na tyle niebezpieczny, że nawet otwieranie okien stanowi jest ryzykowne dla zdrowia. Oprócz długofalowych skutków ubocznych, jakie wiążą się z oddychaniem smogiem, mogą wystąpić objawy wskazujące na zatrucie. Symptomy świadczące o zatruciu smogiem to m.in.:

Ból w klatce piersiowej

Smog wpływa na wszystkie nasze narządy, w tym także układ krwionośny. Zatrucie smogiem może objawiać się silnymi dusznościami, podwyższonym ciśnieniem krwi i bólem w klatce piersiowej.

Łzawienie i pieczenie oczu

Trujące substancje w smogu podrażniają spojówki. Długotrwałe przebywanie na skażonym powietrzu może powodować ból świąd i pieczenie. Może pojawić się również nieprzyjemne uczucie piasku pod oczami oraz łzawienie.

Nawracające infekcje

Jeżeli ciągle mamy problem z infekcjami, które ciężko wyleczyć, może to być spowodowane podrażnieniem błon śluzowych układu oddechowego i osłabieniem naturalnej bariery ochronnej. Stany zapalne spowodowane smogiem mogą mijać samoistnie po kilku dniach.

Pogorszenie sprawności umysłowej, uczucie „ciężkiej głowy”

Oddychanie smogiem ma wpływ na działanie układu nerwowego. U osób, które są nieustannie narażone na smog, mogą wystąpić poważne problemy z pamięcią i koncentracją, rozkojarzenie, a nawet zaburzenia widzenia.

Ból i uczucie ciężkiej głowy

Ból głowy może pojawić się już kilka minut po tym, gdy stan powietrza ulegnie pogorszeniu. Objaw ten dokucza wielu osobom, jednak często przypisujemy go innym chorobom.

Kaszel i chrypa

Kaszel może wystąpić od razu po wyjściu na dwór lub dłuższy czas po ekspozycji na smog (przy niższym poziomie zanieczyszczenia). Osoby wdychające smog regularnie, często chorują na astmę i inne schorzenia układu oddechowego. Są narażone również na rozwój nowotworu płuc, krtani i gardła.

Stany depresyjne

Zanieczyszczone powietrze zatruwa cały organizm, co prowadzi do niewydolności wielu narządów. Takie zaburzenia mają wpływ również na zdrowie psychiczne.

Źródło: bee.pl, airly.org/pl