Gdy oddychanie szkodzi zdrowiu: 7 objawów zatrucia smogiem
Smog, czyli toksyczna chmura unosząca się nad polskimi miastami jesienią i zimą, ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Niestety, oprócz rezygnacji ze spacerów, nie możemy zrobić zbyt wiele, by uniknąć powikłań, które są wynikiem codziennego wdychania smogu. Jakie są objawy zatrucia smogiem?

- Ból w klatce piersiowej
- Łzawienie i pieczenie oczu
- Nawracające infekcje
- Pogorszenie sprawności umysłowej, uczucie „ciężkiej głowy”
- Ból i uczucie ciężkiej głowy
- Kaszel i chrypa
- Stany depresyjne
Co roku w Polsce smog zabija około 50 tysięcy osób. Długotrwałe wdychanie smogu może skończyć się zapaleniem płuc, chorobami serca, a nawet nowotworem. Każdy z nas jest narażony na trującą substancję. Zimą smog pojawia się nie tylko w dużych miastach, ale również na wsiach, dlatego przed spacerem warto sprawdzić poziom zanieczyszczenia, używając specjalnych aplikacji. W niektóre zimowe dni smog jest na tyle niebezpieczny, że nawet otwieranie okien stanowi jest ryzykowne dla zdrowia. Oprócz długofalowych skutków ubocznych, jakie wiążą się z oddychaniem smogiem, mogą wystąpić objawy wskazujące na zatrucie. Symptomy świadczące o zatruciu smogiem to m.in.:
Ból w klatce piersiowej
Smog wpływa na wszystkie nasze narządy, w tym także układ krwionośny. Zatrucie smogiem może objawiać się silnymi dusznościami, podwyższonym ciśnieniem krwi i bólem w klatce piersiowej.
Łzawienie i pieczenie oczu
Trujące substancje w smogu podrażniają spojówki. Długotrwałe przebywanie na skażonym powietrzu może powodować ból świąd i pieczenie. Może pojawić się również nieprzyjemne uczucie piasku pod oczami oraz łzawienie.
Nawracające infekcje
Jeżeli ciągle mamy problem z infekcjami, które ciężko wyleczyć, może to być spowodowane podrażnieniem błon śluzowych układu oddechowego i osłabieniem naturalnej bariery ochronnej. Stany zapalne spowodowane smogiem mogą mijać samoistnie po kilku dniach.
Pogorszenie sprawności umysłowej, uczucie „ciężkiej głowy”
Oddychanie smogiem ma wpływ na działanie układu nerwowego. U osób, które są nieustannie narażone na smog, mogą wystąpić poważne problemy z pamięcią i koncentracją, rozkojarzenie, a nawet zaburzenia widzenia.
Ból i uczucie ciężkiej głowy
Ból głowy może pojawić się już kilka minut po tym, gdy stan powietrza ulegnie pogorszeniu. Objaw ten dokucza wielu osobom, jednak często przypisujemy go innym chorobom.
Kaszel i chrypa
Kaszel może wystąpić od razu po wyjściu na dwór lub dłuższy czas po ekspozycji na smog (przy niższym poziomie zanieczyszczenia). Osoby wdychające smog regularnie, często chorują na astmę i inne schorzenia układu oddechowego. Są narażone również na rozwój nowotworu płuc, krtani i gardła.
Stany depresyjne
Zanieczyszczone powietrze zatruwa cały organizm, co prowadzi do niewydolności wielu narządów. Takie zaburzenia mają wpływ również na zdrowie psychiczne.
Źródło: bee.pl, airly.org/pl