Zamknij

Chorobę Alzheimera mogą powodować zanieczyszczenia powietrza

09.09.2016 13:56

Nowy trop w badaniach nad przyczynami neurodegeneracyjnych zmian w mózgu. Brytyjscy naukowcy odkryli, że na ich powstanie mają wpływ nanocząsteczki magnetytu pochodzące ze spalin.

Choroba Alzheimera mogą powodować zanieczyszczenia powietrza
fot. ---

Naukowcom z Uniwersytetu Lancaster udało się ustalić, że w tkance mózgowej osób cierpiących na chorobę Alzheimera znajdują się spore ilości drobin obecnych często w pyłach zanieczyszczeń.

Do tej pory negatywny wpływ zatrutego powietrza na zdrowie wiązano głównie z chorobami serca i układu oddechowego, a nawet otyłością. Po raz pierwszy udało się jednak ustalić rzeczywiste pochodzenie odkładających się w mózgu cząsteczek.

Po przebadaniu 37 osób w wieku od 3 do 92 lat, które pochodziły z dwóch miast o wysokim wskaźniku emisji spalin (Manchesteru w Wielkiej Brytanii oraz stolicy Meksyku) ekspertom z Uniwersytetu Lancaster udało się ustalić, że w mózgach wszystkich pacjentów znajdują się cząsteczki magnetytu. Wbrew pozorom nie były to wcale śladowe ilości. Było ich zaskakująco dużo, co wzbudziło zainteresowanie naukowców.

Spaliny w mózgu

Kiedy postanowiono się im bliżej przyjrzeć, okazało się, że różnią się pod względem budowy. Najwięcej z nich przybierało okrągłe kształty, a pozostałe były bardziej kanciaste.

Specyficzna struktura drobin na tyle zaniepokoiła specjalistów, że poddali je dalszym ekspertyzom, które wykazały, że kuliste cząsteczki zawdzięczają swój nietypowy kształt wysokim temperaturom, które mogą towarzyszyć spalaniu.

Rozmiar tych cząsteczek był jednak na tyle mały, że udowodnienie, skąd właściwie pochodzą wymagałoby prześledzenia całej drogi z atmosfery aż do tkanki mózgowej. Niestety nie jest to łatwe, jednak i na to znalazła się rada.

W mózgach osób biorących udział w badaniu udało się zaobserwować również platynę, która niezwykle rzadko znajduje się naturalnie w ciele człowieka, za to bardzo często jest pozostałością spalin samochodowych. Dzięki temu odkryciu, naukowcy postawili tezę, że spore ilości cząsteczek magnetytu mogą również pochodzić z zanieczyszczeń powietrza.

Potwierdzenie tych wniosków wymaga dalszych badań na większej próbie. Uzyskane dotąd dane pozwalają jednak stwierdzić, że działanie takich ilości magnetytu, których obecność udowodniono wśród wąskiej grupy badanych, jest toksyczne. Nie tylko prowadzi do zwiększonej produkcji wolnych rodników, ale może prowadzić do zmian neurodegeneracyjnych mózgu związanych np. z chorobą Alzheimera.

Blaszki amyloidowe obserwowane w schorzeniach neurodegeneracyjnych mózgu

blaszki
fot.
fot. Wikimedia Commons

Już wcześniejsze badania wykazywały obecność podobnych cząsteczek w tzw. blaszkach amyloidowych, czyli zmianach strukturalnych występujących w mózgu pacjentów cierpiących na alzheimera. Zwiększona ilość magnetytu może tylko pogarszać ich stan zdrowia. Wszystko wskazuje więc na to, że spory wpływ na ich gorsze samopoczucie i pogłębienie choroby mogą mieć zanieczyszczenia powietrza.

Pod względem średniorocznego stężenia PM2,5 najbardziej zanieczyszczonym miastem nie tylko w Polsce, ale i w Europie jest Żywiec. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w tej klasyfikacji Kraków plasuje się nieco dalej (na 11 miejscu).

Opublikowane niedawno na łamach The Journal of Allergy and Clinical Immunology badania wskazują na to, że wdychanie zawieszonych w powietrzu cząsteczek pyłu (podczas upałów i długo utrzymującej się wysokiej temperatury) może znacząco zwiększać ryzyko zarażania bakteriami Streptococcus pneumoniae, powodującymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.