Oceń
Umieralność z powodu COVID-19 we Włoszech oscyluje wokół 4,5 proc., podczas gdy na północy kraju sięga 12 proc. Dwóch włoskich badaczy, Dario Caro z Uniwersytetu w Aarhus i dr Edoardo Conticini z Uniwersytetu w Sienie, postanowiło bliżej przyjrzeć się tej kwestii.
Okazało się, że mapa umieralności z powodu COVID-19 pokrywa się z mapą... zanieczyszczenia powietrza. Korelację między zanieczyszczeniem powietrza a umieralnością z powodu COVID-19 najbardziej widać w dwóch regionach północnych Włoch, dotkniętych najwyższą liczbą zgonów - Lombardia i Emilia Romania. Dane z satelity NASA Aura, opublikowane niedawno, wykazały bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza dokładnie w tych dwóch regionach.
- Nasze wyniki nie przekreślają dotychczasowych ustaleń. Czynniki takie jak: podwyższony średni wiek populacji Włoch, duże różnice między włoskimi regionalnymi systemami opieki zdrowotnej, wydajność poszczególnych oddziałów intensywnej opieki medycznej oraz sposób zarażania się odegrały kluczową rolę, jeśli chodzi o umieralność z powodu SARS-CoV-2, ale cała nowa wiedza w tej chwili jest cenna dla nauki - powiedział Dario Caro z Uniwersytetu w Aarhus. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Environmental Pollution.
Ustalenia włoskich naukowców zbiegają się w czasie z dużą analizą przeprowadzoną przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Dane zebrane z 3 tys. hrabstw w Stanach Zjednoczonych (98% populacji) wykazały, że wzrost pyłów zawieszonych PM 2,5 zaledwie o 1 μg/m3 powoduje 15-procentowy wzrost umieralności z powodu COVID-19.
Źródło: sciencedaily.com, harvard.edu
Oceń artykuł