Obserwuj w Google News

Jakie zabiegi wspomagają fizjoterapię? Krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki

Aleksandra Sobieraj
2 min. czytania
Aktualizacja 28.09.2023
28.09.2023 15:46
Zareaguj Reakcja

Podstawą fizjoterapii jest kinezyterapia, w której ważnym czynnikiem jest ruch oraz terapie manualne. Istnieje jednak szereg działań terapeutycznych z obszaru fizykoterapii, które mogą wesprzeć rehabilitację. Jakimi zabiegami może wesprzeć się specjalista, wyjaśnia fizjoterapeuta.

Krioterapia wspomaga leczenie urazów
fot. Shutterstock

Celem fizjoterapii jest przywrócenie sprawności i funkcjonowania w codziennym życiu. Może ona również pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób w przyszłości. Na wizytę do fizjoterapeuty można umówić się nie tylko wtedy, gdy odczuwa się jakieś dolegliwości, ale również profilaktycznie w celu zweryfikowania prawidłowej postawy czy wzorców ruchowych. To może zapobiec dolegliwościom w przyszłości. O tym, z jakich form terapii korzystają specjaliści, Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Podstawa pracy fizjoterapeuty: kinezyterapia

W gabinecie specjalista może udzielić porad dotyczących prawidłowych zachowań, takich jak postawa, techniki ćwiczeń, a także informacji, jak zapobiec urazom, czy podać zalecenia odnośnie aktywności fizycznej.

W ramach rehabilitacji natomiast fizjoterapeuta wykonuje szereg zróżnicowanych działań. Podstawowe to kinezyterapia, w której ważnym czynnikiem jest ruch oraz terapie manualne.

Terapie manualne polegają na różnych technikach ucisku, masażu, aby złagodzić ból i sztywność mięśni, powięzi oraz stawów. Masaż terapeutyczny, może pomóc rozluźnić mięśnie pacjenta i zmniejszyć obrzęki w niektórych obszarach. Ćwiczenia z zakresu ruchu mają na celu poprawę ruchu i siły w określonej części ciała.

Jakie zabiegi wspierają fizjoterapię?

Fizjoterapię wspierają również inne zróżnicowane działania terapeutyczne z zakresu fizykoterapii takie, jak:

  • elektroterapia
  • laseroterapia
  • ultradźwięki
  • krioterapia
  • terapia ciepłem.

Rodzaj fizjoterapii dobierany jest w zależności od dolegliwości bólowych.

– Elektroterapię stosuje się na przykład podczas zaników mięśniowych po operacjach ortopedycznych. Polega na przykładaniu do skóry elektrod, które poprzez stymulację elektryczną pomagają zapobiegać zanikowi mięśni. Krioterapia może być dobrym rozwiązaniem w przypadku ostrych i przewlekłych urazów. Masaż lodem jest stosowany w leczeniu specyficznych, powierzchownych dolegliwości. Bolesne sztywne mięśnie są często przypadłością osób pracujących przy biurku i sportowców, w takich sytuacjach korzystne jest przykładanie ciepła lub zimna za zaostrzone miejsca. Terapia ciepłem, czyli odpowiednie rozgrzewanie powierzchniowe mogą przyczynić się do usprawnienia leczenia urazów tkanek miękkich – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

W pracy fizjoterapeuty ważne są też inne rodzaje zabiegów, które przywracają pacjentowi sprawność.

– W ostatnich latach również fale dźwiękowe wykorzystywane są do leczenia urazów ciała. Metoda celowania ultradźwiękami w uszkodzoną tkankę mają za zadanie pobudzenie więzadeł, ścięgien i powięzi na przykład w sytuacji nadwyrężenia mięśni – tłumaczy specjalista.

Jak podkreśla Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapia nie powinna być bolesna, choć pacjenci mogą jednak odczuwać dyskomfort. Każdy posiada swój własny próg bólu, dlatego bardzo ważna jest komunikacja z konkretnym pacjentem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.