Obserwuj w Google News

Dlaczego bolą łydki? Z takim bólem można sobie poradzić

Aleksandra Sobieraj
2 min. czytania
Aktualizacja 15.11.2023
15.11.2023 16:25
Zareaguj Reakcja

Ból łydki to częsta dolegliwość, a przyczyn może być wiele: od kontuzji sportowej, przez przeciążenie, aż po problemy z kręgosłupem. Taki ból można leczyć i łagodzić, ale kluczowe jest ustalenie, jaka jest jego przyczyna. Powody bólu łydek wyjaśnia specjalista fizjoterapii.

Kobieta z bólem łydki
fot. Shutterstock

Niewłaściwie leczony ból mięśni, a łydka składa się głównie z włókien mięśniowych, może trwać całymi miesiącami. Najczęstszą przyczyną są urazy mięśni, przeciążenia i naciągnięcia. Mogą również występować dysfunkcje układu nerwowego lub struktur mięśniowo-powięziowych. Jak odpowiednio leczyć te dolegliwości, podpowiada Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta.

Ból łydki – jakie mogą być przyczyny?

Łydka w ujęciu anatomicznym składa się głównie z włókien mięśniowych. Tworzą ją dwa główne mięśnie: brzuchaty łydki oraz mięsień płaszczkowaty. W wyniku urazów, przeciążeń mogą pojawić się skurcze, ból lub opuchlizna. Jest to także najczęstsze miejsce występowania tzw. opóźnionego bólu łydek, które może występować po pierwszym treningu, po okresie roztrenowania lub w czasie wykonywania intensywnych ćwiczeń. Ból łydek mogą powodować również różnego rodzaju czynniki biomechaniczne jak na przykład przeciążenia.

– Najważniejsze w leczeniu bólu łydek jest określenie rodzaju dolegliwości oraz ustalenie momentu ich występowania. Na przykład ból kręgosłupa lędźwiowego może powodować objawy rzutowe do łydki. U pacjentów, u których występują długotrwałe dolegliwości ważne jest zebranie wywiadu o wcześniejszym występowaniu. Podczas badania ważne jest określenie stopnia i miejsca nasilenia – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz z Kliniki Fizjoterapii.

Ból i skurcze łydki w wyniku kontuzji i urazów

Rejon łydki to również częste miejsce kontuzji i urazów. Do nagłego uszkodzenia może dojść kiedy pacjent chce nagle ruszyć z miejsca. Uraz może być spowodowany zderzeniem z ze sprzętem sportowym czy z innym zawodnikiem. Nagłe rozciągnięcie mięśnia na przykład podczas gry w tenisa czy w squasha może spowodować uszkodzenie. Najczęstszym uszkodzeniem jest uraz ścięgna Achillesa, który może być spowodowany właśnie zwiększeniem objętości lub intensywności prowadzonego treningu.

Łydka to miejsce najczęstszego występowania kurczów mięśni. Mogą one pojawiać się zarówno w czasie spoczynku, jak i po ćwiczeniach ruchowych lub zmianie warunków pogodowych. Przyczyną są najczęściej zmiany w odruchowej aktywności nerwów rdzeniowych spowodowane zmęczeniem u bardziej wrażliwych osób.

Przyczyny naczyniowe również mają wpływ na bóle mięśniowe, są jednak dosyć trudne do zdiagnozowania. Mogą być wywołane zespołem ciasnoty przedziałów powięziowych i kompresją tkanki mięśniowej.

Jak można łagodzić i leczyć ból łydki?

W łagodzenie bólu łydek warto stosować ciepłe i zimne okłady oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. W fizjoterapii bólu łydki wykorzystuje się techniki manualne, takie jak:

  • masaż poprzeczny
  • masaż podłużny
  • techniki rozluźniania powięziowego
  • kinesiology taping
  • ćwiczenia, które polegają na rozciąganiu mięśni, ich wzmacnianiu z wykorzystaniem metody skurczów koncentrycznych.

Najważniejsze w leczeniu bólu łydek jest znalezienie źródła problemu i dostosowanie odpowiedniej terapii. W sytuacji, gdy ból jest efektem innej choroby, na przykład układu krążenia, konieczne jest również zastosowanie farmakoterapii. U osób, u których ból pojawia się po treningu, warto zwrócić uwagę na dietę i właściwą rozgrzewkę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.