Obserwuj w Google News

Refleksologia dłoni. Wystarczy 15 minut tego masażu, aby usunąć napięcie z ciała

3 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
16.12.2019 17:55
Zareaguj Reakcja

Masaż dłoni wykonujemy w celach rozluźniających i relaksacyjnych. Ma on też zastosowanie w celach neurologicznych. Ponad 100-letnia japońska technika masażu dłoni pomaga walczyć z negatywnymi emocjami: stresem, złością, niepokojem, smutkiem.  

Refleksologia dłoni
fot. Shutterstock

Terapia dłoni: jak pomaga?

Mało znaną metodą na walkę z bólem jest masaż dłoni. Na dłoni znajdują się receptory odpowiadające za różne części naszego ciała. To właśnie tutaj umiejscowione są końcówki linii energetycznych. Linie te są połączone z wewnętrznymi organami i gruczołami. Jeżeli zadbasz o relaks dłoni, możesz poprawić funkcjonowanie całego ciała. Tak zakłada terapia japońska jin shin jyuts.

Technika Jin Shin Jyutsu, czyli „sztuka samoleczenia poprzez samopoznanie”, została stworzona przez Jiro Murai w 1900 roku, dla przywrócenia harmonii pomiędzy duszą i ciałem. Pozwala zwiększyć ilość wewnętrznej energii i kontrolować objawy stresu, lęków oraz innych negatywnych emocji.

Refleksoterapia dłoni: jakie daje korzyści dla zdrowia?

Jakie korzyści dla zdrowia daje masaż dłoni? 

  • Łagodzi bóle głowy, kręgosłupa, brzucha i inne.
  • Uruchamia naturalny system obronny organizmu.
  • Likwiduje napięcia, pomaga się odprężyć.
  • Sprawia, że przybywa nam sił witalnych.
  • Poprawia krążenie krwi.
  • Usuwa zgagę, wzdęcia i zaparcia reguluje zaburzenia miesiączkowe.

Terapia japońska jin shin jyutsu zakłada, że ciało ludzkie ma trzy kanały energetyczne. Jeden główny, owalny, który schodzi od twarzy, poprzez mostek, brzuch, kość łonową, a potem wznosi się przez kręgosłup aż do głowy. Pozostałe dwa kanały nazywane są nadzorczymi i zaczynają się po wewnętrznej części kolan. Chodzi o skanalizowanie wszystkich energii, które znajdują się w naszym ciele. Każdy punkt na dłoni ma bezpośredni związek z jednym lub z kilkoma narządami i – jednocześnie – z naszymi emocjami.

Jak wykonać masaż dłoni według według terapii japońskiej jin shin jyutsu?

Masaż składa się z 6 kroków. 

  1. Zrelaksuj się i oddychaj miarowo.
  2. Otwórz jedną, dowolną dłoń z rozłożonymi palcami.
  3. Drugą dłonią obejmij dowolny palec (odpowiadający za emocję, którą chcesz zwalczyć lub organ, który chcesz wzmocnić).
  4. Skoncentruj się na tym palcu i trzymając go delikatnie uciskaj od 2 do 5 minut, myśląc o oczekiwanych rezultatach.
  5. Możesz tak postąpić ze wszystkimi palcami.
  6. Na koniec przez 2-3 minuty masuj zewnętrzną część nadgarstka, w punkcie małego wgłębienia – na styku kości dłoni i kości przedramienia. Ucisk w tym punkcie przyniesie Ci relaks i jasność umysłu.

Masaż dłoni: narządy

Refleksologia  ma niezwykły wpływ na psychiczną i fizyczną kondycję człowieka. Oto mapa dłoni, która wskazuje, gdzie naciskać, żeby pozbyć się bólu i wzmocnić organy wewnętrzne.  

Kciuk: reprezentuje ramiona i żołądek. Kiedy doskwierają nam bóle tych organów, pojawia się depresja i stany lękowe. Symptomy, które pomagają zidentyfikować problem to: rozdrażnienie, bóle brzucha i bóle głowy.

Palec wskazujący: jest związany z nerkami i pęcherzem moczowym. Powiązane z nim emocje to strach i rozkojarzenie. Możliwe objawy: dolegliwości układu trawiennego, bóle pleców i bóle zębów.

Środkowy palec: jest związany z wątrobą i gniewem. Wiążą się z nim migreny, problemy ze wzrokiem i uczucie mdłości.

Serdeczny palec: to przede wszystkim jelito grube i płuca. Jeżeli chodzi o emocje, utożsamia się go z pesymizmem i depresją.Najczęstsze symptomy to niestrawność, astma i niewydolność płuc.

Mały palec: symbolizuje jelito cienkie i stan naszego serca. Uważa się, że jest związany z udawaniem i symulowaniem.

1505545_725014624175217_921899791_n
fot.

Fot. biorytm.net

Należy pamiętać, że w przypadku niektórych chorób konieczna jest wizyta u lekarza. 

Źródło: Piękno Umysłu/ Biorytm.net