Obserwuj w Google News

Kto może skorzystać z rehabilitacji pocovidowej na NFZ? [Podcast]

2 min. czytania
Aktualizacja 12.05.2021
12.05.2021 11:10
Zareaguj Reakcja

Rehabilitacja pocovidowa na NFZ to temat, który interesuje ozdrowieńców. Kto może z niej skorzystać? Jakie są warunki kwalifikacji? Jakie świadczenia są zapewnione? Wyjaśnia współautor terapii postcovidowej Polskiej Izby Fizjoterapeutów - dr Sebastian Szyper.

Rehabilitacja pocovidowa NFZ
fot. Shutterstock

Dr Sebastian Szyper, kierownik Zakładu Rehabilitacji Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, był gościem Michała Figurskiego w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Ekspert opowiadał m.in. o najczęstszych powikłaniach COVID-19. Doradził też, gdzie szukać fachowej pomocy w przypadku " long covid".

W Polsce jest już 2,5 mln ozdrowieńców - poinformował Michał Figurski na wstępie audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET", poświęconej rehabilitacji pocovidowej.

Przewlekłe zmęczenie odczuwa blisko 70% z nich, bóle mięśni - 50%, z tzw. mgłą mózgową zmaga się co trzeci - uzupełnił fizjoterapeuta dr Sebastian Szyper.

Powikłania covid to m.in.:

Long covid może trwać nawet kilkanaście tygodni. W przypadku nasilonych dolegliwości warto zwrócić się po fachową pomoc. Tylko gdzie jej szukać?

Program rehabilitacji pocovidowej - jak działa?

Pierwszy dobry adres to strona Polskiej Izby Fizjoterapeutów: fizjoterapiaporusza.pl. Znaleźć na niej można filmy instruktażowe do samodzielnych ćwiczeń w domu, darmowy e-book z ćwiczeniami po COVID-19, porady fizjoterapeutów.

Drugi - to adres przychodni z lekarzem POZ, który wystawi skierowanie na rehabilitację pocovidową, finansowaną ze środków NFZ.

Program oferuje dwa tryby:

  1. Podstawowy - nasilenie duszności - wizyta wstępna, wizyta terapeutyczna, wizyta końcowa po 6 tygodniach.
  2. Rozszerzony - większa nietolerancja wysiłku fizycznego - wizyta wstępna, wizyta terapeutyczna max 3x w tyg. przez 6 tygodni, wizyta końcowa.

Program rehabilitacji pocovidowej - warunki kwalifikacji:

  • pacjent, który przebył COVID-19
  • do sześciu miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19

- Ci, którzy nie kwalifikują się do rehabilitacji ambulatoryjnej, na przykład z powodu dysfunkcji ruchu, mogą liczyć na rehabilitację w domu. Też w ramach świadczenia - podkreślił dr Sebastian Szyper w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Na koniec zaznaczył: "Nie ma leku, który mógłby zastąpić fizjoterapię. Mądry, przemyślany, dobrze zaplanowany i dobrze kontrolowany ruch".

Posłuchaj podcastu