Kto może skorzystać z rehabilitacji pocovidowej na NFZ? [Podcast]
Rehabilitacja pocovidowa na NFZ to temat, który interesuje ozdrowieńców. Kto może z niej skorzystać? Jakie są warunki kwalifikacji? Jakie świadczenia są zapewnione? Wyjaśnia współautor terapii postcovidowej Polskiej Izby Fizjoterapeutów - dr Sebastian Szyper.

Dr Sebastian Szyper, kierownik Zakładu Rehabilitacji Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, był gościem Michała Figurskiego w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Ekspert opowiadał m.in. o najczęstszych powikłaniach COVID-19. Doradził też, gdzie szukać fachowej pomocy w przypadku " long covid".
W Polsce jest już 2,5 mln ozdrowieńców - poinformował Michał Figurski na wstępie audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET", poświęconej rehabilitacji pocovidowej.
Przewlekłe zmęczenie odczuwa blisko 70% z nich, bóle mięśni - 50%, z tzw. mgłą mózgową zmaga się co trzeci - uzupełnił fizjoterapeuta dr Sebastian Szyper.
Powikłania covid to m.in.:
- obniżona tolerancja wysiłku fizycznego
- duszność
- problemy z sercem ( zaburzenia rytmu serca, zaostrzenie niewydolności serca)
- powikłania zakrzepowo-zatorowe (w tym śmiertelnie niebezpieczna zatorowość płucna)
Long covid może trwać nawet kilkanaście tygodni. W przypadku nasilonych dolegliwości warto zwrócić się po fachową pomoc. Tylko gdzie jej szukać?
Program rehabilitacji pocovidowej - jak działa?
Pierwszy dobry adres to strona Polskiej Izby Fizjoterapeutów: fizjoterapiaporusza.pl. Znaleźć na niej można filmy instruktażowe do samodzielnych ćwiczeń w domu, darmowy e-book z ćwiczeniami po COVID-19, porady fizjoterapeutów.
Drugi - to adres przychodni z lekarzem POZ, który wystawi skierowanie na rehabilitację pocovidową, finansowaną ze środków NFZ.
Program oferuje dwa tryby:
- Podstawowy - nasilenie duszności - wizyta wstępna, wizyta terapeutyczna, wizyta końcowa po 6 tygodniach.
- Rozszerzony - większa nietolerancja wysiłku fizycznego - wizyta wstępna, wizyta terapeutyczna max 3x w tyg. przez 6 tygodni, wizyta końcowa.
Program rehabilitacji pocovidowej - warunki kwalifikacji:
- pacjent, który przebył COVID-19
- do sześciu miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19
- Ci, którzy nie kwalifikują się do rehabilitacji ambulatoryjnej, na przykład z powodu dysfunkcji ruchu, mogą liczyć na rehabilitację w domu. Też w ramach świadczenia - podkreślił dr Sebastian Szyper w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".
Na koniec zaznaczył: "Nie ma leku, który mógłby zastąpić fizjoterapię. Mądry, przemyślany, dobrze zaplanowany i dobrze kontrolowany ruch".