Zamknij

Długotrwałe skutki COVID-19. Ozdrowieńcy w klinikach rehabilitacyjnych

20.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 15:57

Długotrwałe skutki COVID-19 to problem z którym muszą zmierzyć się pacjenci i lekarze. Choć w Europie szczyt zachorowań minął, "ozdrowieńcy" wciąż walczą o zdrowie w wyspecjalizowanych ośrodkach rehabilitacyjnych.

Skutki COVID-19
fot. Shutterstock

We Włoszech i Anglii - dwóch krajach najbardziej dotkniętych koronawirusem w Europie - powstają wyspecjalizowane ośrodki rehabilitacyjne, w których "ozdrowieńcy" walczą z długotrwałymi skutkami COVID-19 - donosi CNN. Lekarze ostrzegają: COVID-19 to choroba wieloukładowa, która może uszkadzać nie tylko płuca, ale także mózg, serce, wątrobę, nerki, układ nerwowy, przewód pokarmowy, a nawet skórę. W Genui długotrwałe skutki COVID-19 leczy kilkudziesięciu pacjentów.

Długotrwałe skutki COVID-19 to m.in.:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • "mgła umysłowa",
  • zadyszka,
  • osłabienie mięśni,
  • powikłania kardiologiczne.

Pacjenci poddawani są testom, ułożonym przez interdyscyplinarny zespół kardiologów, neurologów oraz psychologów. Z 55 "ozdrowieńców", których zespół z Genui testował w maju, tylko ośmiu nie wymagało dalszego wsparcia i nie miało żadnych komplikacji. „Połowa ma problemy psychiczne, a 15% PTSD (zespół stresu pourazowego) Większość wykazuje poważne osłabienie mięśni. To nie tylko pacjenci, którzy byli na OIOM zaintubowani z powodu COVID, ale także ci, którzy spędzili w szpitalu nie więcej niż trzy dni" - powiedział CNN dr Piero Clavario z kliniki rehabilitacyjnej w Genui.

loader

W Anglii powstała internetowa grupa "Long Covid", zrzeszająca osoby z długotrwałymi skutkami zakażenia koronawirusem. Inna grupa - LongCovidSOS - prowadzi kampanię na rzecz uznania przez rząd potrzeb cierpiących na „długotrwały covid" i zapewnienia, że nie będą oni dyskryminowani przez pracodawców.

Dobre wieści są takie, że po rehabilitacji oddechowej i ćwiczeniach na siłowni, większość pacjentów dochodzi do siebie.

To może cię zainteresować:

Źródło: edition.cnn.com