Fizjoterapia uroginekologiczna: komu może pomóc? [WYJAŚNIAMY]
Fizjoterapia uroginekologiczna to w Polsce nadal mało rozpowszechniona dziedzina fizjoterapii. Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w leczeniu konsekwencji wielu dolegliwości w obrębie miednicy. Kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

- Kto powinien skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej?
- Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży
- Fizjoterapia uroginekologiczna przed i po operacji
- Fizjoterapia uroginekologiczna: jak wygląda wizyta? Przeciwwskazania
Fizjoterapia uroginekologiczna to bardzo ważna dziedzina fizjoterapii. Jej celem jest przywracanie sprawności pacjentom, którzy na skutek schorzeń i urazów zmagają się z dysfunkcjami obszaru miednicy. Ten rodzaj fizjoterapii zaleca się również kobietom, które przygotowują się do porodu lub wracają do zdrowia po ciąży. Fizjoterapia uroginekologiczna to skuteczne wsparcie w rehabilitacji i rekonwalescencji, jednak ćwiczenia mogą pomóc również w profilaktyce wielu schorzeń.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny stanowi wsparcie dla ginekologa i pomaga kobiecie lepiej zrozumieć potrzeby własnego ciała. To bardzo ważne dla kobiet, które spodziewają się dziecka, ale nie tylko. Kiedy warto odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego i na czym polegają ćwiczenia?
Kto powinien skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej?
Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga w wielu schorzeniach dna miednicy. Najczęstszą zgłaszaną dolegliwością w obrębie miednicy mniejszej jest nietrzymanie moczu (m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcia naglące czy pęcherz nadreaktywny. Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która utrudnia normalne funkcjonowanie, a fizjoterapia uroginekologiczna pomaga ćwiczyć mięśnie Kegla odpowiedzialne za kontrolę i podtrzymywanie moczu. Inne wskazania do fizjoterapii uroginekologicznej to na przykład:
- przewlekły ból okolicy miednicy i kości ogonowej
- ból spojenia łonowego
- dysfunkcje defekacyjne, np. zaparcia, nietrzymanie stolca
- obniżenie narządów miednicy mniejszej
- bolesne miesiączki
- rozstęp mięśnia prostego brzucha
- dysfunkcje seksualne
- ból kręgosłupa
Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży
Ciąża jest dla kobiet okresem wielu zmian cielesnych, zwłaszcza w obrębie miednicy. Ciało przystosowuje się do rosnącego płodu i przygotowuje się do porodu. Zmienia się środek ciężkości ciała, co ma wpływ na kształt całej sylwetki oraz ułożenie miednicy. Wzrost macicy sprawia, że rozciągają się więzadła. Wszystkie te zmiany są wskazaniem do wykonywania ćwiczeń, jakie oferuje fizjoterapia uroginekologiczna. Postępowanie zachowawcze pomaga przygotować ciało kobiety do porodu, natomiast w trakcie połogu przyśpiesza proces rekonwalescencji mięśni dna miednicy. Fizjoterapia pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe spojenia łonowego.
Fizjoterapia uroginekologiczna przed i po operacji
Zdarza się, że zmiany w obrębie miednicy są na tyle rozległe, że wymagają leczenia operacyjnego. W takim przypadku okołooperacyjna fizjoterapia uroginekologiczna to dobra metoda, by przygotować ciało do zabiegu. Celem fizjoterapii po operacji jest działanie przeciwzakrzepowe oraz wytworzenie u pacjenta prawidłowych nawyków, dotyczących na przykład postawy ciała.
Fizjoterapia uroginekologiczna: jak wygląda wizyta? Przeciwwskazania
Zanim odwiedzimy fizjoterapeutę uroginekologicznego, warto skonsultować się z ginekologiem, który sprawdzi, czy nie występują żadne przeciwwskazania do rozpoczęcia ćiwczeń. Fizjoterapia uroginekologiczna jest zawsze dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz występujących dolegliwości. W fizjoterapii uroginekologicznej wykorzystuje się techniki manualne (zewnętrzne i wewnętrzne), techniki uciskowe, trening mięśni dna miednicy i ćwiczenia mięśni Kegla. W przypadku przewlekłego bólu lub obrzęku wykonuje się również masaże.
Źródło: fitfemina.pl, doz.pl, fizjo4life.pl