Obserwuj w Google News

Zasiłek chorobowy. Kiedy trzeba samemu złożyć wniosek do ZUS-u?

3 min. czytania
Aktualizacja 17.11.2022
17.11.2022 19:41
Zareaguj Reakcja

Osobom, które przebywają na zwolnieniu, należy się zasiłek chorobowy z ZUS-u. Nie jest on jednak wypłacany z automatu. Potrzebne jest złożenie wniosku o jego wypłatę, ale nie każdy musi go złożyć samodzielnie, bo za niektóre osoby robi to pracodawca. W jakich sytuacjach tak się dzieje?

Wniosek o zasiłek chorobowy z ZUS-u
fot. ARKADIUSZ ZIÓŁEK/East News
  1. Kto nie musi sam składać do ZUS-u wniosku o chorobowe?
  2. Kiedy trzeba samemu zawnioskować do ZUS-u o zasiłek chorobowy?
  3. Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy w ZUS-ie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu – tłumaczą urzędnicy ZUS-u. Potrzebny jest wniosek o jego wypłatę. Za niektóre osoby robi to pracodawca, jednak pracownicy, którym to ZUS, a nie pracodawca wypłaca chorobowe, muszą to zrobić we własnym zakresie.

Kto nie musi sam składać do ZUS-u wniosku o chorobowe?

Samodzielnie wniosku o zasiłek chorobowy nie muszą składać osoby, które pracują w firmach zatrudniających więcej niż 20 pracowników.

– W ich przypadku sprawa jest bardzo prosta, gdyż to pracodawca, a nie ZUS wypłaca „chorobowe” swoim pracownikom – mówi Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS-u na Dolnym Śląsku. – Inaczej jest w przypadku osób pracujących na własny rachunek lub zatrudnionych w małych firmach: bez wniosku nie ma wypłaty – przestrzega rzeczniczka.

Kiedy trzeba samemu zawnioskować do ZUS-u o zasiłek chorobowy?

Wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie automatycznie trafia do ZUS-u, na profil PUE ZUS pracodawcy i ubezpieczonego. Aby otrzymać zasiłek chorobowy, trzeba złożyć wniosek o jego wypłatę.

– Sytuacje, gdy chory czeka na pieniądze, które nie wpływają na konto, wcale nie są takie rzadkie. Pracownik dzwoni z pretensjami do nas, a tymczasem my bez wniosku nie możemy uruchomić wypłaty – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące, duchowni, a także osoby po ustaniu zatrudnienia wniosek o chorobowe muszą złożyć bezpośrednio do ZUS-u. W przypadku pracowników „małych firm” wniosek z załącznikami w ciągu 7 dni składa do ZUS-u pracodawca lub zleceniodawca. 

– Wniosek bez wymaganego załącznika, które potwierdza, że pracownik ma prawo do chorobowego, jest niepełny i wypłaty nie ma – mówi Iwona Kowalska-Matis. – W przypadku pracownika jest to druk Z-3, a w przypadku ubezpieczonych innych niż pracownik, np. zleceniobiorców, druk Z-3a – dodaje.

Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy w ZUS-ie?

Według rzeczniczki, wniosek o zasiłek chorobowy można złożyć osobiście w placówce ZUS, wysłać go pocztą lub przesłać elektronicznie przez PUE ZUS.

 – Gdy ktoś nie dostał zasiłku, na który czeka, to zachęcam do sprawdzenia czy pracodawca wysłał do nas kompletny wniosek o jego wypłatę, czyli razem z załącznikiem, którego dosyć często brakuje. My czekamy na uzupełnienie, a chory na pieniądze – mówi.

Rzeczniczka przypomina, że jeśli ktoś dostaje e-ZLA już po ustaniu zatrudnienia, to konieczny jest wniosek ZAS-53 i oświadczenie Z-10, które są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie internetowej ZUS-u albo – jeśli ktoś ma profil na PUE ZUS – może je wypełnić i przesłać do ZUS-u elektronicznie.

Wniosek należy złożyć jak najszybciej. Roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po sześciu miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

Więcej informacji na stronach ZUS-u.

 

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych