Zamknij

Święto Trzech Króli: gdzie do lekarza? NFZ przypomina

05.01.2023 17:49

Święto Trzech Króli przypada na piątek 6 stycznia. Tego dnia sklepy i przychodnie będą zamknięte. Co zrobić, gdy dziecko dostanie gorączki? Jak poradzić sobie z uporczywym kaszlem? Dowiedz się, gdzie szukać pomocy medycznej w długi weekend "Trzech Króli".

Przychodnia
fot. Shutterstock

Choroba nie wybiera. Stan zdrowia może pogorszyć się w czasie długiego weekendu, gdy zamknięte są lokalne przychodnie. NFZ wyjaśnia, co zrobić, gdy np. pojawi się wysoka gorączka, silne osłabienie lub gdy złamie się nogę. Sprawdź, gdzie szukać pomocy w dzień wolny od pracy.

Święto Trzech Króli: gdzie do lekarza?

Narodowy Fundusz Zdrowia w przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej komunikacie przypomniał, że całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia, można skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie obowiązuje rejonizacja.

Do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej należy się udać np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych - zwłaszcza, jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych. Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są dostępne na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

Pomoc można uzyskać także za pomocą Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) – tel. 800 137 200. Pod tym bezpłatnym telefonem dyżurują pielęgniarki, położne i lekarze - w nocy w dni powszednie (od godziny 18.00 do 8.00 następnego dnia) oraz całodobowo w weekendy i święta. Na TPK pacjent otrzyma e-receptę lub e-zwolnienie, gdy będzie to konieczne. Można też wypełnić formularz internetowy i zamówić poradę telefoniczną z medykiem. TPK obsługuje pacjentów w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i ukraińskim.

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Wówczas należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać zespół ratownictwa medycznego. NFZ podkreśla, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć są dostępne na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

NFZ poleca również skorzystanie z aplikacji mobilnej mojeIKP, z której można skorzystać w sytuacji, kiedy należy udzielić pierwszej pomocy. W aplikacji można znaleźć przewodnik, który krok po kroku pokazuje, jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie. Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać ją na telefon komórkowy.

Przez 24 godziny na dobę do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii NFZ pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Można tam uzyskać bezpłatnie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt. Konsultanci poinformują, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.