Zamknij

Powstaje Centrum Opieki Wytchnieniowej. Odciąży tysiące opiekunów

11.01.2023 10:09

Centrum Opieki Wytchnieniowej zapewni tymczasową opiekę chorym dzieciom i dorosłym. Przyjmie kilka tysięcy osób rocznie.

Centrum Opieki Wytchnieniowej
fot. Shutterstock

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążyć opiekunów osób chorych i niepełnosprawnych w codziennych obowiązkach. Może być sprawowana w domu chorego, w domu pomocy społecznej lub w wyspecjalizowanym ośrodku. Nowowczesne Centrum Opieki Wytchnieniowej powstaje właśnie w Gdańsku.

Centrum Opieki Wytchnieniowej - kiedy otwarcie?

Centrum Opieki Wytchnieniowej zaoferuje pobyt całodobowy w formie 14-dniowych turnusów, pobyt dzienny w godzinach 8-18, obejmujący zajęcia rehabilitacyjne i terapeutyczne lub opiekę wytchnieniową realizowaną w domu chorego.

W trzech budynkach połączonych łącznikiem zaprojektowano łącznie 24 pokoje jedno– i dwuosobowe. Dziennie z opieki skorzystać będzie mogło 60 osób, 20 w ramach hospicjum stacjonarnego, 20 w ramach Centrum Opieki Wytchnieniowej i 20 w ramach opieki dziennej.

"Będziemy starali się wesprzeć kilka tysięcy osób rocznie" - powiedziała PAP psycholog Anna Marlęga-Woźniak.

W Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku będzie można także zapisać się na warsztaty dotyczące opieki nad osobą niesamodzielną w warunkach domowych m.in. z pielęgnacji, rehabilitacji i monitorowania procesu opieki poprzez innowacyjne rozwiązania.

W przyszłości będzie można skorzystać również ze wsparcia psychologicznego.

Otwarcie Centrum Opieki Wytchnieniowej planowane jest w czerwcu 2023 roku.

Źródło: PAP

loader