Oceń
Dotychczas szpital otrzymywał pełną stawkę za pobyt pacjenta w szpitalu dopiero od trzeciej doby. To rodziło patologię, w której hospitalizacja przedłużała się ze względów finansowych, a nie z powodów medycznych. Teraz ma się to zmienić.
Nowe stawki za pobyt pacjenta w szpitalu
Do tej pory za pierwsze trzy doby pobytu pacjenta w szpitalu placówka otrzymywała połowę stawki za hospitalizację. Od 1 lutego 2023 roku połowa stawki będzie obowiązywała tylko za pierwszy dzień pobytu, a w kolejnych dniach wzrośnie. Tylko w tym roku do szpitali ma trafić dodatkowo co najmniej 200 mln złotych.
- za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50% pełnej stawki za hospitalizację,
- w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, średnio co 17%, tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100%.
Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza, że to nie koniec zmian. Docelowo szpitale mają otrzymywać 100% dziennej stawki za hospitalizację już od pierwszego dnia pobytu, choć zmiany będą wprowadzane stopniowo.
"Ten mechanizm ogranicza sytuacje, w których pacjent jest hospitalizowany, a nie było to konieczne, ponieważ problem zdrowotny, z którym trafił do szpitala, mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym" - wyjaśnia NFZ.
Źródło: nfz.gov.pl
Oceń artykuł