Obserwuj w Google News

Pacjenci spędzą mniej czasu w szpitalu. NFZ wprowadza zmiany

1 min. czytania
25.01.2023 09:52
Zareaguj Reakcja

Pacjenci od lat skarżyli się, że ich pobyt w szpitalu jest niepotrzebnie przedłużany. Narodowy Fundusz Zdrowia przyznaje, że... mieli rację.

Nowe stawki za pobyt w szpitalu
fot. Shutterstock

Dotychczas szpital otrzymywał pełną stawkę za pobyt pacjenta w szpitalu dopiero od trzeciej doby. To rodziło patologię, w której hospitalizacja przedłużała się ze względów finansowych, a nie z powodów medycznych. Teraz ma się to zmienić.

Nowe stawki za pobyt pacjenta w szpitalu

Do tej pory za pierwsze trzy doby pobytu pacjenta w szpitalu placówka otrzymywała połowę stawki za hospitalizację. Od 1 lutego 2023 roku połowa stawki będzie obowiązywała tylko za pierwszy dzień pobytu, a w kolejnych dniach wzrośnie. Tylko w tym roku do szpitali ma trafić dodatkowo co najmniej 200 mln złotych.

  • za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50% pełnej stawki za hospitalizację,
  • w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, średnio co 17%, tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100%.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza, że to nie koniec zmian. Docelowo szpitale mają otrzymywać 100% dziennej stawki za hospitalizację już od pierwszego dnia pobytu, choć zmiany będą wprowadzane stopniowo.

"Ten mechanizm ogranicza sytuacje, w których pacjent jest hospitalizowany, a nie było to konieczne, ponieważ problem zdrowotny, z którym trafił do szpitala, mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym" - wyjaśnia NFZ.

Źródło: nfz.gov.pl