Co daje legitymacja emeryta i rencisty ZUS? Plastikowa i w aplikacji mObywatel
Legitymacja emeryta-rencisty ZUS to dokument, który otrzymują osoby przechodzące na emeryturę lub rentę. Posiadanie jej wiąże się z kilkoma udogodnieniami, m.in. zniżkami w komunikacji czy w aptekach. Od 2023 r. legitymacja emeryta i rencisty ma też swój odpowiednik elektroniczny, który dostępny jest w aplikacji mObywatel. Aby mieć wersję plastikowa konieczne jest złożenie w ZUS-ie wniosku.

- Kto może otrzymać legitymację emeryta-rencisty?
- Czy należy złożyć wniosek o wydanie legitymacji emeryta i rencisty?
- mLegitymacja emeryta w aplikacji mObywatel – jak ją uruchomić?
- Co daje legitymacja emeryta i rencisty?
Legitymacja emeryta-rencisty ZUS jeszcze do niedawna była dokumentem w formie plastikowej karty, wydawanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – nie trzeba było składać w tym celu specjalnego wniosku, otrzymywało się ją z automatu. Od stycznia 2023 roku legitymacja emeryta i rencisty dostępna jest już w formie elektronicznej w rządowej aplikacji mObywatel, a o plastikową kartę należy złożyć wniosek.
Kto może otrzymać legitymację emeryta-rencisty?
Legitymacja stanowi potwierdzenie posiadania statusu emeryta lub rencisty oraz faktu objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Można ja otrzymać w następujących sytuacjach:
- w momencie przyznania prawa do pobierania świadczeń emerytalno-rentowych
- po przyznaniu emerytury pomostowej lub renty socjalnej
- jeśli rozpoczyna się pobieranie nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
Celem dokumentu jest łatwiejsza identyfikacja świadczeniobiorców w urzędzie.
Czy należy złożyć wniosek o wydanie legitymacji emeryta i rencisty?
Legitymację emeryta-rencisty ZUS wydaje się z urzędu, co oznacza, że nie ma konieczności składania wniosku o jej wydanie. Jest ona wydawana każdemu po przyznaniu uprawnień emerytalno-rentowych. Do końca 2022 r. emeryci i renciści dostawali plastikową legitymację automatycznie – można ja było odebrać osobiście lub dostać pocztą. Ponieważ od 1 stycznia 2023 r. jest już dostępna legitymacja w wersji elektronicznej, tzw. mLegitymacja, to plastikowe legitymacje (karty) nie są już seniorom wydawane z automatu. Nowi emeryci dostają tylko legitymacje w wersji elektronicznej – są one dostępne w aplikacji mObywatel. Emeryci, którzy mieli przyznane świadczenia wcześniej, mogą natomiast korzystać z obu wersji legitymacji. Legitymacje wydane przed 2023 rokiem są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.
Nowi emeryci, jeśli chcą korzystać z legitymacji w formie plastikowej karty, muszą złożyć do ZUS-u wniosek o ich wydanie. Służy do tego formularz ERL.
mLegitymacja emeryta w aplikacji mObywatel – jak ją uruchomić?
Elektroniczna wersja legitymacji emeryta i rencisty, czyli mLegitymacja, wydawana jest przez ZUS od stycznia 2023 r. i dostępna jest w rządowej bezpłatnej aplikacji mObywatel (aby jej używać, trzeba mieć profil zaufany). Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie. Działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety.
Aby uruchomić elektroniczną legitymację emeryta, wystarczy w aplikacji mObywatel wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymację emeryta-rencisty.
Dla osób, które już od jakiegoś czasu korzystają z mObywatela, legitymacja emeryta może nie być od razu widoczna na liście dokumentów, które można dodać. Aplikację mObywatel należy w takiej sytuacji zaktualizować – wtedy legitymacja emeryta powinna się pojawić.
Co daje legitymacja emeryta i rencisty?
Osoby posiadające legitymację emeryta-rencisty ZUS mogą liczyć na różne zniżki i inne benefity. Legitymacja emeryta i rencisty daje:
- prawo do odliczenia od podatku kosztów zakupu leków przepisanych przez lekarza
- specjalne zniżki dla emerytów w aptekach
- zniżki w ośrodkach wypoczynkowych
- tańsze przejazdy w komunikacji miejskiej
- zniżki na biletach PKP po założeniu karty seniora
- ulgi w instytucjach publicznych oraz prywatnych
- bezpłatne (lub ze zniżką) korzystanie z obiektów kultury, np. muzeów
- szansę na ominięcie kolejek w niektórych instytucjach.
Posiadanie legitymacji emeryta i rencisty pozwala udowodnić swój status i skorzystać ze specjalnych ofert – zapewnia ZUS.
Źródło: Zus-info.pl