Obserwuj w Google News

Co daje legitymacja emeryta i rencisty ZUS? Plastikowa i w aplikacji mObywatel

3 min. czytania
Aktualizacja 12.01.2023
12.01.2023 15:04
Zareaguj Reakcja

Legitymacja emeryta-rencisty ZUS to dokument, który otrzymują osoby przechodzące na emeryturę lub rentę. Posiadanie jej wiąże się z kilkoma udogodnieniami, m.in. zniżkami w komunikacji czy w aptekach. Od 2023 r. legitymacja emeryta i rencisty ma też swój odpowiednik elektroniczny, który dostępny jest w aplikacji mObywatel. Aby mieć wersję plastikowa konieczne jest złożenie w ZUS-ie wniosku.

Legitymacja emeryta w mObywatel - co daje?
fot. Marek BAZAK/East News
 1. Kto może otrzymać legitymację emeryta-rencisty?
 2. Czy należy złożyć wniosek o wydanie legitymacji emeryta i rencisty?
 3. mLegitymacja emeryta w aplikacji mObywatel – jak ją uruchomić?
 4. Co daje legitymacja emeryta i rencisty?

Legitymacja emeryta-rencisty ZUS jeszcze do niedawna była dokumentem w formie plastikowej karty, wydawanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – nie trzeba było składać w tym celu specjalnego wniosku, otrzymywało się ją z automatu. Od stycznia 2023 roku legitymacja emeryta i rencisty dostępna jest już w formie elektronicznej w rządowej aplikacji mObywatel, a o plastikową kartę należy złożyć wniosek.

Kto może otrzymać legitymację emeryta-rencisty?

Legitymacja stanowi potwierdzenie posiadania statusu emeryta lub rencisty oraz faktu objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Można ja otrzymać w następujących sytuacjach:

 • w momencie przyznania prawa do pobierania świadczeń emerytalno-rentowych
 • po przyznaniu emerytury pomostowej lub renty socjalnej
 • jeśli rozpoczyna się pobieranie nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Celem dokumentu jest łatwiejsza identyfikacja świadczeniobiorców w urzędzie.

Czy należy złożyć wniosek o wydanie legitymacji emeryta i rencisty?

Legitymację emeryta-rencisty ZUS wydaje się z urzędu, co oznacza, że nie ma konieczności składania wniosku o jej wydanie. Jest ona wydawana każdemu po przyznaniu uprawnień emerytalno-rentowych. Do końca 2022 r. emeryci i renciści dostawali plastikową legitymację automatycznie – można ja było odebrać osobiście lub dostać pocztą. Ponieważ od 1 stycznia 2023 r. jest już dostępna legitymacja w wersji elektronicznej, tzw. mLegitymacja, to plastikowe legitymacje (karty) nie są już seniorom wydawane z automatu. Nowi emeryci dostają tylko legitymacje w wersji elektronicznej – są one dostępne w aplikacji mObywatel. Emeryci, którzy mieli przyznane świadczenia wcześniej, mogą natomiast korzystać z obu wersji legitymacji. Legitymacje wydane przed 2023 rokiem są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Nowi emeryci, jeśli chcą korzystać z legitymacji w formie plastikowej karty, muszą złożyć do ZUS-u wniosek o ich wydanie. Służy do tego formularz ERL.

mLegitymacja emeryta w aplikacji mObywatel – jak ją uruchomić?

Elektroniczna wersja legitymacji emeryta i rencisty, czyli mLegitymacja, wydawana jest przez ZUS od stycznia 2023 r. i dostępna jest w rządowej bezpłatnej aplikacji mObywatel (aby jej używać, trzeba mieć profil zaufany). Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie. Działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety.

Aby uruchomić elektroniczną legitymację emeryta, wystarczy w aplikacji mObywatel wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymację emeryta-rencisty.

Dla osób, które już od jakiegoś czasu korzystają z mObywatela, legitymacja emeryta może nie być od razu widoczna na liście dokumentów, które można dodać. Aplikację mObywatel należy w takiej sytuacji zaktualizować – wtedy legitymacja emeryta powinna się pojawić.

Co daje legitymacja emeryta i rencisty?

Osoby posiadające legitymację emeryta-rencisty ZUS mogą liczyć na różne zniżki i inne benefity. Legitymacja emeryta i rencisty daje:

 • prawo do odliczenia od podatku kosztów zakupu leków przepisanych przez lekarza
 • specjalne zniżki dla emerytów w aptekach
 • zniżki w ośrodkach wypoczynkowych
 • tańsze przejazdy w komunikacji miejskiej
 • zniżki na biletach PKP po założeniu karty seniora
 • ulgi w instytucjach publicznych oraz prywatnych
 • bezpłatne (lub ze zniżką) korzystanie z obiektów kultury, np. muzeów
 • szansę na ominięcie kolejek w niektórych instytucjach.

Posiadanie legitymacji emeryta i rencisty pozwala udowodnić swój status i skorzystać ze specjalnych ofert – zapewnia ZUS.

Źródło: Zus-info.pl