,

Jak uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta dziecka? Wyjaśniamy

12.05.2023 08:47

W jaki sposób korzystać z Internetowego Konta Pacjenta dziecka i co zrobić, gdy nie widzimy go w aplikacji? NFZ przypomina najważniejsze zasady dla rodziców i opiekunów.

Jak uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta dziecka? Wyjaśniamy
fot. Shutterstock

Internetowe Konto Pacjenta, w skrócie IKP, to portal Ministerstwa Zdrowia, który ułatwia leczenie pacjentom. W serwisie możemy szybko sprawdzić informacje na temat badań czy umówić się do lekarza. Co z dostępem do konta dziecka? Jest on automatyczny: profil powinien być widoczny po zalogowaniu się do IKP, w zakładce „Uprawnienia > Konta Twoich dzieci”. Jest jeden warunek: dziecko musi być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. W przeciwnym razie dane dziecka nie będą widoczne. Może tak być również w sytuacji, gdy dziecko jest ubezpieczone przez drugiego rodzica, a ten nie upoważnił nas do korzystania z profilu dziecka.

Co ważne, publikacja na IKP może trwać nawet do 21 dni od zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia. Inne możliwości są takie, że nie jesteśmy prawnym opiekunem dziecka; dziecko ma własny tytuł ubezpieczenia – np. podjęło pracę sezonową, ma rentę, stypendium sportowe lub też dziecko ukończyło 18 lat i jego IKP staje się kontem osoby dorosłej. Co zrobić, jeśli nie wiemy, czy dziecko jest zgłoszone do IKP?

NFZ podpowiada, że  jeśli nie jesteśmy pewni, czy dziecko zostało poprawnie zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, możemy wysłać zgłoszenie z prośbą o weryfikację do swojego oddziału NFZ. Należy uważać również przy zmianie pracy ubezpieczającego rodzica: wtedy dziecko zostaje automatycznie wyrejestrowane i trzeba je ponownie zgłosić do ubezpieczenia u nowego pracodawcy.

Jak dodać drugiego opiekuna do IKP dziecka? Prosta instrukcja

Dodanie drugiego opiekuna do profilu dziecka jest bardzo proste. Krok po kroku:

  1. Zaloguj się do swojego Internetowego Konta Pacjenta
  2. Wejdź w zakładkę “uprawnienia”, następnie “konta moich dzieci”
  3. Kliknij w “listę opiekunów”, na kafelku z danymi podopiecznego
  4. Wyświetli się lista osób, które mają dostęp do konta dziecka z możliwością wyznaczenia kolejnych opiekunów
  5. Należy wpisać dane osoby, którą upoważniamy, (tak jak podpowiada system, czyli np. nazwisko, PESEL) a potem zatwierdzić przyciskiem

Osoba przez nas upoważniona będzie miała dostęp do konta dziecka z poziomu swojego Internetowego Konta Pacjenta w zakładce "Uprawnienia > Konta Twoich dzieci".

logo Tu się dzieje