,

Jak najszybciej dostać się do lekarza? Ten adres powinien znać każdy

16.05.2023
Aktualizacja: 16.05.2023 13:33

Kolejki do lekarzy w Polsce to zmora. Ale jest pewien prosty "patent", który czasem pozwoli zaoszczędzić nerwów.

Wyszukiwarka terminów NFZ
fot. Shutterstock

W 2019 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii i pojawieniem się tzw. długu zdrowotnego, eksperci ogłosili Narodowy Kryzys Zdrowia. „Na 1 tys. mieszkańców Polski przypada średnio 2,4 lekarza - to najmniej w całej UE, gdzie średnia wynosi 3,8. Średni czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa wynosi 24 miesiące, w kolejce do kardiologa dziecięcego czekamy 12 miesięcy” - punktowano w manifeście "Polska to chory kraj".

Kolejki do lekarzy w Polsce

Kolejki do lekarzy specjalistów w Polsce to temat, który wraca jak bumerang. Ostatnio m.in. za sprawą "Manifestu Polaka, Który Widział Niewiele", opublikowanego w wp.pl. "W kolejce do neurologa dziecięcego trzeba czekać ponad 5 miesięcy. Do neurochirurga - ponad 10" - pisze Patryk Słowik.

Sprawdzam na szybko neurologa dziecięcego. W Warszawie faktycznie najbliższy termin jest na grudzień, ale wystarczy podjechać do oddalonego o 20 km z centrum Legionowa, żeby dostać się za miesiąc.

Sprawdzam, bo wiem, jak to zrobić.

Wyszukiwarka terminów NFZ

Jest taki adres w sieci, pod którym rozpościera się kraina wolnych terminów NFZ. No, może nie kraina, a wysepka, ale niewątpliwie warto wiedzieć, gdzie jej szukać. Ten adres to: terminyleczenia.nfz.gov.pl.

Najpierw zaznaczamy, czy przypadek jest:

  • pilny,
  • stabilny.

Warto podkreślić, że przypadek pilny to taki, który na skierowaniu ma napisane PILNE. Czasem warto samemu się o to zatroszczyć. Onkolog prof. Wojciech Rogowski w audycji Michała Figurskiego "Niezły pacjent w Radiu ZET" przekonywał, żeby poprosić lekarza pierwszego kontaktu o wystawienie Karty DILO, jeśli podejrzewamy u siebie raka. "Jeśli lekarz się pomyli i państwo nie macie raka, to on nie poniesie żadnych konsekwencji. Tych kart jest wystawianych zdecydowanie za mało" - podkreślił prof. Rogowski.

Kolejnym krokiem w "Informatorze o Terminach Leczenia NFZ" jest odpowiedź na pytanie, czy chodzi o świadczenie udzielane dzieciom. I znowu mała podpowiedź: jeśli nie znajdujemy dla siebie terminu na przykład u ginekologa, warto zaznaczyć opcję "świadczenie udzielane dzieciom", bo w Poradniach dla dziewcząt kobiety też czasem mogą skorzystać z wolnych terminów.

Po odhaczeniu województwa warto od razu kliknąć "szukaj", nie ograniczając się do jednej miejscowości. Zdarza się bowiem, że u nas wolnych terminów nie ma, ale w sąsiedzkim miasteczku są one dostępne "od ręki". I oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, ale w przypadku pierwszej wizyty, gdy zależy nam na tym, żeby problem skonsultować szybko, mamy taką możliwość.

I ostatnia sprawa: w świetle nowych przepisów, w określonych przychodniach POZ, ruszyła opieka koordynowana. Oznacza to, że do niektórych specjalistów nie musimy już szukać terminów, bo diagnostykę poprowadzi lekarz pierwszego kontaktu, a w razie wątpliwości sam skontaktuje się z lekarzem specjalistą. Specjaliści, z którymi może skonsultować się lekarz POZ w opiece koordynowanej, to:

  • kardiolog,
  • diabetolog,
  • pulmonolog/alergolog,
  • endokrynolog.

Wracając do terminów leczenia, wpisuję w wyszukiwarkę na chybił trafił:

  • "laryngolog Łódź": 16 terminów w maju br.
  • "reumatolog Poznań": 1 termin w maju i 2 w czerwcu br.
  • "dermatolog Kraków: 3 terminy w czerwcu br.
  • "neurolog Gdańsk": 3 terminy w lipcu br.

Natomiast wydaje się, że w całym kraju nie ma żadnych dostępnych terminów do ortopedy.

Niemniej, adres terminyleczenia.nfz.gov.pl warto zapisać sobie w telefonie, a seniorom powiesić na lodówce.

logo Tu się dzieje