E-skierowania do sanatorium już są, papierowe znikną. Co warto wiedzieć?

17.03.2023
Aktualizacja: 17.03.2023 13:33

Skierowania do sanatorium są już wystawiane w formie elektronicznej. Można je znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, które umożliwia również śledzenie, na jakim etapie przetwarzania jest e-skierowanie. Skierowanie papierowe wkrótce przestaną być wystawiane.

E-skierowanie do sanatorium już jest
fot. Shutterstock

Jak informuje Centrum e-Zdrowia, od 17 marca działa e-skierowanie do sanatorium, czyli na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Przyszli kuracjusze mogą je śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). To już kolejny dokument medyczny, który zyskał swoją elektroniczna wersję: od stycznia 2021 r. skierowania w formie elektronicznej wystawiane są do szpitala, lekarza specjalisty, na zabieg (np. szczepienie przeciw COVID-19) lub badanie, a od listopada 2021 r. również na rehabilitację. Teraz dołącza do nich e-skierowanie do sanatorium.

E-skierowanie do sanatorium – jakie ma zalety?

Największą zaletą e-skierowania do sanatorium jest to, że nie da się go zgubić. Nie trzeba też pilnować 30-dniowego terminu dostarczenia go do NFZ. Wystawione e-skierowanie łatwo znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Skierowania” lub w aplikacji mojeIKP w zakładce „e-zdrowie”.

„E-skierowanie do sanatorium to dokument, którego, w odróżnieniu od papierowej wersji, nie da się zgubić. W każdej chwili ma się do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta, czyli bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, dostępnej na stronie pacjent.gov.pl. Można znaleźć tam także historię poprzednich e-skierowań. Cyfryzacja dokumentu sprawia także, że nie trzeba już przesyłać go do NFZ i pilnować, by zmieścić się w terminie 30 dni” – wyjaśnia w komunikacie.

Kiedy lekarz wystawi e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do odpowiedniego oddziału NFZ. Tam rozpatrzy je lekarz. Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowanie, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania na wyjazd do uzdrowiska. Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, to poprosi o jego uzupełnienie.

Zalety e-skierowania do sanatorium:

  • e-skierowania nie zgubisz – jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP
  • możesz w każdym momencie sprawdzić historię swoich e-skierowań na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w aplikacji mojeIKP
  • jako rodzic możesz śledzić historię leczenia swoich dzieci zarówno na IKP, jak i w mojeIKP
  • nie musisz przesyłać skierowania do NFZ i pilnować, by zrobić to w terminie 30 dni.

Czy papierowe skierowania do sanatorium znikną? Kiedy?

Wprowadzenie e-skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania do sanatorium. Stanie się tak, gdy:

  • skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju
  • lekarz nie ma dostępu do Internetu, a więc do systemu e-zdrowie.

Skierowania do sanatorium w postaci papierowej mogą być wystawiane nadal do 30 czerwca 2023 r.

Źródło: Centrum e-Zdrowia / PAP/Katarzyna Herbut