Czy lekarz rodzinny może odmówić przepisania leku od specjalisty? Wyjaśniamy
Skończył Ci się lek od specjalisty i prosisz lekarza pierwszego kontaktu o przedłużenie recepty, a on odmawia. Czy może to zrobić? Jakie prawa w takiej sytuacji ma pacjent? Odpowiedź Rzecznika Praw Pacjenta jest jasna.

Gdy kończą nam się leki, nie musimy czekać na wizytę u specjalisty (czas oczekiwania w przychodniach POZ czasami wynosi wiele tygodni). W takiej sytuacji możemy skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, co potwierdza Rzecznik Praw Pacjenta.
Czy lekarz rodzinny może odmówić przepisania leku przyjmowanego na stałe, a zleconego przez specjalistę? Na oficjalnych stronach rządowych opublikowana jest odpowiedź RPP:
Jeśli informacja o przyjmowanym leku jest w dokumentacji medycznej lekarza rodzinnego lub mamy zaświadczenie od lekarza specjalisty, że lek jest przyjmowany stale , to nie ma przeszkód, aby lekarz wystawił receptę na taki lek. W przypadku, gdy lekarz specjalista uznał, że schorzenie pacjenta mieści się w zakresie wskazań o refundacji konkretnego leku, wtedy lekarz ten wystawia pacjentowi receptę na lek z refundacją
Jeżeli nie mamy recepty i nie możemy skontaktować się z lekarzem (na przykład w sezonie urlopowym), możemy uzyskać tzw. receptę farmaceutyczną, Uwaga: może ją wystawić wyłącznie farmaceuta posiadający prawo do wykonywania zawodu. Taka recepta może być wystawiona na 180 dni kuracji.
Jakie leki może przepisać lekarz rodzinny?
Jeśli chodzi o dokładną listę leków, jakie lekarz rodzinny może przepisać, nie jest to w żaden sposób określone. Lekarz rodzinny może więc wystawić receptę na każdy lek: w tym zakresie bazują na informacjach od lekarza specjalisty, który prowadzi terapię. Lekarze rodzinni zajmują się ordynacją wszystkich leków. Jeśli mamy wątpliwości co do ceny leku, należy zapytać lekarza o powód takiej, a nie innej ordynacji. Można również poprosić o pisemne wskazanie od specjalisty dla lekarza rodzinnego, która pozwoli kontynuować wystawianie recept na leki ze zniżką.