Obserwuj w Google News

Czy lekarz rodzinny może odmówić przepisania leku od specjalisty? Wyjaśniamy

2 min. czytania
Aktualizacja 05.01.2023
05.01.2023 08:12
Zareaguj Reakcja

Skończył Ci się lek od specjalisty i prosisz lekarza pierwszego kontaktu o przedłużenie recepty, a on odmawia. Czy może to zrobić? Jakie prawa w takiej sytuacji ma pacjent? Odpowiedź Rzecznika Praw Pacjenta jest jasna.

Czy lekarz rodzinny może wystawić receptę na lek od specjalisty?
fot. Shutterstock

Gdy kończą nam się leki, nie musimy czekać na wizytę u specjalisty (czas oczekiwania w przychodniach POZ czasami wynosi wiele tygodni). W takiej sytuacji możemy skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, co potwierdza Rzecznik Praw Pacjenta.

Czy lekarz rodzinny może odmówić przepisania leku przyjmowanego na stałe, a zleconego przez specjalistę? Na oficjalnych stronach rządowych opublikowana jest odpowiedź RPP:

Jeśli informacja o przyjmowanym leku jest w dokumentacji medycznej lekarza rodzinnego lub mamy zaświadczenie od lekarza specjalisty, że lek jest przyjmowany stale , to nie ma przeszkód, aby lekarz wystawił receptę na taki lek. W przypadku, gdy lekarz specjalista uznał, że schorzenie pacjenta mieści się w zakresie wskazań o refundacji konkretnego leku, wtedy lekarz ten wystawia pacjentowi receptę na lek z refundacją

Jeżeli nie mamy recepty i nie możemy skontaktować się z lekarzem (na przykład w sezonie urlopowym), możemy uzyskać tzw. receptę farmaceutyczną, Uwaga: może ją wystawić wyłącznie farmaceuta posiadający prawo do wykonywania zawodu. Taka recepta może być wystawiona na 180 dni kuracji.

Jakie leki może przepisać lekarz rodzinny?

Jeśli chodzi o dokładną listę leków, jakie lekarz rodzinny może przepisać, nie jest to w żaden sposób określone. Lekarz rodzinny może więc wystawić receptę na każdy lek: w tym zakresie bazują na informacjach od lekarza specjalisty, który prowadzi terapię. Lekarze rodzinni zajmują się ordynacją wszystkich leków. Jeśli mamy wątpliwości co do ceny leku, należy zapytać lekarza o powód takiej, a nie innej ordynacji. Można również poprosić o pisemne wskazanie od specjalisty dla lekarza rodzinnego, która pozwoli kontynuować wystawianie recept na leki ze zniżką.