Oceń
- Na pobranie narządów trzeba wyrazić zgodę
- To rodzina decyduje, czy od zmarłego można pobrać narządy
- Dziecko nie może być dawcą
- Żywy dawca może przekazać narząd wyłącznie członkom rodziny
Transplantacja jest niesamowitym osiągnięciem współczesnej medycyny. Oddanie narządów po śmierci może uratować życie wielu innym pacjentom. W Polsce narządy od zmarłego można przeszczepić, jeśli za życia nie wyraził on sprzeciwu: jest to tzw. zgoda domniemana. Jeśli chcemy zostać dawcami po śmierci, nie potrzebujemy żadnego dokumentu. W przypadku niepełnoletnich zmarłych zgodę na pobranie narządów podejmują opiekunowie prawni.
Niestety, niewiedza w kwestii przeszczepów jest źródłem wielu nieporozumień i fałszywej narracji, czego przykładem były ostatnie komentarze Justyny Sochy, byłej liderki antyszczepionkowców. Jakie są najczęstsze mity na temat transplantacji? Prawniczka, Patrycja Pieszczek-Bober, która na co dzień prowadzi profil na Instagramie poświęcony prawom pacjenta, wyjaśnia 4 z nich:
Na pobranie narządów trzeba wyrazić zgodę
Dawcą narządów może być w Polsce każdy, kto nie wyrazi sprzeciwu za życia. Jak wyrazić sprzeciw? Wyraża się go w formie:
- wpisu w centralnym rejestrze sprzeciwów na pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich
- oświadczenia pisemnego zaopatrzonego we własnoręczny podpis
- oświadczenia ustnego złożonego w obecności co najmniej dwóch świadków, pisemnie przez nich potwierdzonego
To rodzina decyduje, czy od zmarłego można pobrać narządy
Decyzja w tej kwestii należy wyłącznie do zmarłego i można ją wyrazić za życia. Rodzina może być jedynie pomocna, jeśli chodzi o ustalenie, czy sprzeciw miał miejsce.
Dziecko nie może być dawcą
Dziecko może zostać dawcą, jeśli za jego życia przedstawiciel ustawowy nie wyraził sprzeciwu. W określonych sytuacjach małoletni może być również dawcą szpiku czy komórek krwiotwórczych dla rodzeństwa. Oczywiście dzieje się w tak sytuacji, gdy przeszczep jest w pełni bezpieczny również dla dawcy.
Żywy dawca może przekazać narząd wyłącznie członkom rodziny
Narządy, np. nerkę, możemy oddać również obcej osobie, jeśli skłaniają nas do tego względy osobiste. W takich okolicznościach potrzebna jest jednak zgoda sądu.
Źródło: Instagram/prawodozdrowia
Oceń artykuł