Obserwuj w Google News

Córka dostała zgodę na eutanazję. Matka zamknęła ją w domu

2 min. czytania
06.11.2023 12:59
Zareaguj Reakcja

Ciężko chora kobieta zwróciła się do lekarzy o zgodę na śmierć wspomaganą, zgodnie z ustawą o eutanazji, które weszła w życie w Hiszpanii w czerwcu 2021 r. Procedurę niespodziewanie zablokowała jej matka.

Ambulans w Hiszpanii/Postmodern Studio/Shutterstock
fot. Postmodern Studio/Shutterstock
  1. Legalna eutanazja
  2. Matka nie zgadza się na eutanazję

Matka nieuleczalnie chorej kobiety z miasteczka Ensanche koło Santiago de Compostela w Hiszpanii nie zgadza się na eutanazję córki, o którą ta sama wystąpiła. Sytuacja jest patowa.

Legalna eutanazja

54-letnia dziś Belen w wieku 20 lat nagle straciła wzrok w jednym oku. Diagnoza była jednoznaczna: stwardnienie rozsiane. Kilka lat później pojawiły się problemy z chodzeniem, ale kobieta wciąż była w stanie pracować. Na rentę przeszła dopiero w 2015 roku.

W 2020 r. kobieta zachorowała na COVID-19 i trafiła do szpitala. Jej stan się mocno pogorszył, nie była już w stanie poruszać się samodzielnie, do domu wróciła na wózku inwalidzkim. W ostatnim czasie doszły też silne nerwobóle. – To nie jest życie, to wegetacja – twierdzi.

Po rozmowie z lekarzem Belen wystąpiła o zgodę na śmierć wspomaganą. Od czerwca 2021 roku eutanazja jest w Hiszpanii legalna. Lekarze wyrazili zgodę i gdy wszystko było już zaplanowane, do akcji wkroczyła matka kobiety – 79-letnia Carmen Alfonso.

Matka nie zgadza się na eutanazję

Rodzinny dramat przytacza dziennik „ABC”. W czwartek 2 listopada 2023 r. zespół ratownictwa medycznego ze szpitala w Santiago de Compostela przybył do domu chorej kobiety, żeby zabrać ją na planową eutanazję. Jednak jej matka nie otworzyła drzwi i nie wpuściła medyków do środka.

Starsza pani zwróciła się do organizacji Prawników Chrześcijańskich, która złożyła wniosek do sądu o wstrzymanie procedury. Lekarza, który poinformował córkę o możliwości śmierci wspomaganej, nazywa „mordercą”. Sprawa jest w prokuraturze.

Z prawa do eutanazji w Hiszpanii mogą skorzystać osoby pełnoletnie, nieuleczalnie, przewlekle i ciężko chore, cierpiące fizycznie lub psychicznie „w sposób nie do zniesienia”, niepełnosprawne lub zagrożone poważnym kalectwem. Pacjent musi wyrazić wolę dwukrotnie na piśmie oraz przejść szereg konsultacji medycznych. Od czerwca 2021 r. z procedury śmierci wspomaganej skorzystało ok. 370 osób.

Źródło: Radio ZET/PAP