Zamknij

Infolinia dla chorych na AZS. Gdzie zadzwonić po wiedzę i wsparcie?

02.12.2022
Aktualizacja: 02.12.2022 14:50

Specjalna infolinia Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych działa już od dwóch lat, ale właśnie ruszyła jej nowa odsłona. Pod bezpłatnym numerem telefonu można uzyskać nie tylko wsparcie, ale również rzetelną wiedzę nt. leczenia czy nowych programów lekowych finansowanych przez NFZ. Telefon odbierze też ekspertka od dietoterapii.

Infolinia dla chorych na AZS
fot. Shutterstock

Osobom cierpiącym na choroby atopowe nie zawsze łatwo jest się odnaleźć w gąszczu specjalistów, informacji czy sposobów leczenia. Właśnie dla nich powstała dwa lata temu specjalna infolinia Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych (PTCA). Dyżurujący niemal codziennie pod bezpłatnym numerem telefonu (22) 164 78 83 specjaliści odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące zasad kwalifikacji do programu lekowego, placówei realizujących leczenie oraz pomagają pacjentowi w odnalezieniu się w gąszczu formalności. Chorzy na atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczycę i inne choroby zapalne skóry mogą też uzyskać wsparcie ekspertki od dietoterapii.

Telefoniczne wsparcie dla osób z AZS

Funkcjonująca od 2020 roku infolinia PTCA skierowana jest do pacjentów chorujących na atopowe zapalenie skóry i rodziców dzieci zmagających się z tą chorobą, ale również do lekarzy, którzy poszukują informacji dla swoich pacjentów.

– Ideą, która przyświecała nam przy tworzeniu infolinii, była potrzeba wsparcia chorych, ich opiekunów oraz zapewnienie rzetelnych informacji na temat choroby, możliwości terapeutycznych oraz dostępnych form wsparcia – podkreśla Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych i rodzic dziecka z atopowym zapaleniem skóry.

Od chwili powstania dyżurujący na infolinii eksperci udzielają informacji na temat dostępnych form pomocy dla chorych na AZS oraz rekomendują placówki medyczne i wykwalifikowanych w kierunku atopii lekarzy. W ramach funkcjonowania infolinii dla członków PTCA dostępna jest również bezpłatna konsultacja psychologiczna, szczególnie ważna i potrzebna w przypadku tego schorzenia.

Czego można spodziewać się, dzwoniąc na infolinię PTCA?

Dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii PTCA pacjenci z AZS i innymi atopowymi chorobami skóry mogą uzyskać wskazówki nt. procedur i kryteriów kwalifikacji do refundowanego leczenia oraz dowiedzieć się, w jakich placówkach na terenie całego kraju można otrzymać pomoc medyczną.

  • Dzwoniąc na infolinię, można uzyskać informację o nowych sposobach leczenia AZS, ponieważ w listopadzie 2022 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualny wykaz leków refundowanych, w którym znalazły się nowe leki dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Do programu lekowego zostały też włączone dzieci w wieku 6-17 lat.
  • Dzięki infolinii PTCA można też uzyskać poradę dotyczącą właściwej przy chorobach atopowych diety. Dwa razy w tygodniu przy telefonie dyżurować będzie specjalistka wykwalifikowana w dietoterapii dla osób z zapalnymi chorobami skóry, głównie z AZS i łuszczycą.

Źródło: Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych