Oceń
Leki i wyroby medyczne sprzedawane w aptekach stacjonarnych i wysyłkowych to produkty w pewien sposób „delikatne”. Przy ich zakupie nie wchodzą w grę pomyłki. Zakupionego leku nie można bowiem oddać ani wymienić. Dlatego należy się porządnie zastanowić, czy lek jest potrzebny, czy spełnia wymagania i czy na pewno jest to ten preparat, o który chodziło. Zwrócić można wyłącznie produkty, które mają wadę lub są sfałszowane.
Należy mieć na uwadze, że system dystrybucji leków podlega ścisłej kontroli. Kontroluje się drogę od producenta do dystrybutora, a także do punktu sprzedaży. Leki i wyroby medyczne muszą być przechowywane w odpowiednim miejscu, w określonej temperaturze. To zapewnia bezpieczeństwo ich późniejszego użytkowania. Jeśli klient kupi lek i później będzie chciał go zwrócić, to ten mechanizm bezpieczeństwa zostanie zaburzony. Nie wiadomo bowiem, co się działo z produktem od czasu zakupu, dlatego nie można go ponownie sprzedać innej osobie. Aptekarz musi być w pełni pewny produktu, który sprzedaje i mieć na temat tego wyrobu konkretne informacje.
Czy można zwrócić lek do apteki?
Przepisy mówią jednoznacznie, zakupionego leku zwrócić nie można.
Zgodnie z art. 96 ust. 7 i 8 ustawy – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.) produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne wydane z apteki, co do zasady, nie podlegają zwrotowi.
Wyjątkiem są natomiast produkty lecznicze i wyroby medyczne, które są obarczone wadą jakościową lub zostały niewłaściwie wydane, lub sfałszowane.
Czy można zwrócić lek kupiony przez internet?
Tak samo, jak w przypadku leków z apteki stacjonarnej, leków kupionych przez internet (w sprzedaży wysyłkowej) również zwrócić nie można.
Zgodnie z art. 68 ust. 3l i 3m ustawy – Prawo farmaceutyczne, produkty lecznicze wydawane z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego w ramach wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych nie podlegają zwrotowi.
W tym przypadku również istnieją pewne ustępstwa. Zwrócić można leki, które obarczone są wadą jakościową, są niewłaściwie wydane lub sfałszowane.
Źródło: gis.gov.pl
Oceń artykuł