Obserwuj w Google News

Jak pobrać Unijny certyfikat COVID zaszczepionego dziecka? Podpowiadamy

3 min. czytania
Aktualizacja 12.07.2021
12.07.2021 11:56
Zareaguj Reakcja

Jak zarejestrować dziecko na szczepienia przeciwko COVID-19? Jak pobrać i wydrukować Unijny Certyfikat COVID dziecka? Podpowiadamy

Unijny certyfikat COVID dla dziecka: jak wydrukować
fot. Shutterstock

Dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) dziecka poniżej 18. roku życia ma rodzic, który zgłosił je do ubezpieczenia ZUS. Konto to jest podpięte pod jego IKP. Drugi rodzic również może mieć dostęp do Internetowego Konta Dziecka, pod warunkiem, że pierwszy rodzic da mu takie upoważnienie. Co trzeba zrobić? Wykonać poniższe trzy kroki.

  1. Rodzic, który zgłosił dziecko/ dzieci do ubezpieczenia ZUS i musi się zalogować na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.
  2. Następnie musi wejść w zakładkę "Uprawnienia", a potem w "Konta Twoich Dzieci".
  3. W miejscu, gdzie znajdują się dane dziecka, można wyznaczyć kolejnego opiekuna, wpisując jego imię (imiona), nazwisko oraz PESEL.

Ważne!

Takie upoważnienie w każdej chwili można cofnąć.

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko COVID-19?

Jeśli dziecko może być zaszczepione przeciwko COVID-19 na jego koncie powinno być wystawione e-skierowanie. Niestety dzieci nie mają Profilu Zaufanego, więc zarejestrować je na szczepienie można na cztery sposoby:

  1. Dzwoniąc na infolinię 989 i umawiając dziecko za pośrednictwem konsultanta (należy mu wtedy podać PESEL dziecka).
  2. Wysyłając SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 SMS o treści: SzczepimySie. Konsultant oddzwoni i wyznaczy miejsce szczepienia.  
  3. Dzwoniąc do konkretnego punktu szczepień i umawiając się bezpośrednio na termin.
  4. Poprzez tzw. szybką ścieżkę rejestracji (kliknij link, jeśli chcesz na nią przejść), która pomija konieczność posiadania Profilu Zaufanego. Na tej stronie należy podać imię i nazwisko dziecka oraz jego PESEL, bo to na nie jest wystawione e-skierowanie (nie PESEL rodzica!). Korzystając z tej opcji, należy również podać numer telefonu, najlepiej rodzica, który rejestruje dziecko. Na podany numer przyjdzie sześciocyfrowy kod dostępu, który należy wpisać w okienko, które się pojawi po kliknięciu "zaloguj". Wówczas zostaniemy przeniesieni do systemu e-rejestracji, gdzie można już wybrać miejsce, datę, a nawet porę dnia szczepienia.

Ważne!

Jeśli nie uda się zarejestrować w danej sesji, trzeba powtórzyć całą procedurę.

Jak wydrukować Unijny Certyfikat COVID dziecka?

Jeśli dziecko zostało zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciwko COVID-19, jego Unijny Certyfikat COVID pojawi się na jego koncie podpiętym pod konto rodzica. Można je pobrać i wydrukować. Takie zaświadczenie ułatwia przemieszczanie się w ramach wewnętrznych granic Unii Europejskiej w czasie pandemii. Najczęściej należy je pokazać podczas kontroli paszportowej na lotnisku.

Dlaczego warto mieć Internetowe Konto Pacjenta?

Warto pamiętać, że Internetowe Konto Pacjenta umożliwia dostęp do wielu ważnych informacji, m.in. o wystawionych e-zwolnieniach, e-skierowaniach, e-receptach, dawkowaniu leków, listy wyrobów medycznych refundowanych nam przez NFZ czy lekach, które dopuszczone są do obrotu w Polsce. Dzięki IKP można też śledzić historię odbytych wizyt u lekarzy. Sprawdzić informacje o wysokości opłaconych składek i dacie zarejestrowania ostatniej, a także o tym, kto i kiedy nas do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosił. Można również zmienić lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, upoważnić osoby bliskie do zrealizowania recept i wglądu do naszej dokumentacji medycznej, jak również złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

W związku z pandemią dodano także kilka nowych funkcjonalności: możliwość sprawdzenia wyniku testu na wykrycie koronawirusa, informacji dotyczącej nałożonej kwarantanny lub izolacji domowej i podanych dawkach szczepień oraz kodzie QR (ang. Quick Response, szybka odpowiedź).

Źródło: CeZ/ pacjent.gov.pl/ PAP