Obserwuj w Google News

Unijny Certyfikat COVID: co to jest? Jak uzyskać UCC?

2 min. czytania
01.06.2021 19:05
Zareaguj Reakcja

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji prasowej, że siedem państw UE, w tym Polska, rozpoczęło wydawanie certyfikatów covidowych. Czym jest Unijny Certyfikat COVID? Jak go uzyskać? Do czego uprawnia? Wyjaśniamy.

Unijny Certyfikat COVID
fot. Shutterstock

Polska przystąpiła do tego systemu od dziś, a pozostałe kraje od 1 lipca 2021 r., ponieważ od tego momentu będzie działało rozporządzenie unijne w tej sprawie.

Minister Niedzielski powiedział podczas konferencji, że od dziś (tj. 01.06) do 25 czerwca będzie opracowywana aplikacja, która będzie pomocna w prezentowaniu tego typu certyfikatów (być może będzie dostępna od 10 lipca).

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom.

Unijny Certyfikat COVID - co to jest?

Unijny Certyfikat COVID to certyfikat, który ma ułatwić swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej podczas pandemii. Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów.

Unijny Certyfikat COVID to dowód na to, że:

  • przebyłeś chorobę COVID-19,
  • posiadasz negatywny wynik testu na COVID-19,
  • zostałeś zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Certyfikat będzie ważny rok w przypadku osób szczepionych (od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki), a potwierdzenie ''zielonego statusu'' następuje 14 dni po drugiej dawce (w przypadku dwudawkowych preparatów) lub jednej dawce po jednodawkowych preparatach.

UCC otrzymają również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godz. Z kolei certyfikat ozdrowieńców będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Unijny Certyfikat COVID - jak go uzyskać?

Unijny Certyfikat COVID będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta, ale można też poprosić o wydruk certyfikatu w każdej jednostce zdrowotnej.

Aby otrzymać certyfikat, należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Następnie wybrać kafelek "Certyfikaty" na dole strony, rodzaj certyfikatu i kliknąć na "Pobierz kod QR". Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować; można też zeskanować kod.

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Później będzie on również dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Można go też otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu lub dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom.