Zamknij

Jak się zaszczepić na koronawirusa? Rejestracja i kwalifikacja

08.12.2020
Aktualizacja: 08.12.2020 17:05

Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać osoby dorosłe oraz dzieci w wieku od 12 lat. Jak będzie wyglądała rejestracja? Podpowiadamy.

Szczepienia
fot. Shutterstock

Szczepienie na koronawirusa. Jak wygląda rejestracja?

Szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 będą podawane domięśniowo. Schemat obejmuje podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie 3-4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki.

Pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania drugiej dawki szczepionki. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek.

Wykonanie szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 będzie poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym, aby zidentyfikować ewentualne przeciwwskazania oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia błędów medycznych i niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia.

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień.

Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19:

  • Osoby chętne do przyjęcia szczepionki będą rejestrować się online (na dedykowanej stronie pacjent.gov.pl), przez infolinię lub bezpośrednio u lekarza POZ.
  • Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany sms-em.
  • Po rejestracji i wyznaczeniu daty szczepienia pacjent zgłosi się do punktu szczepień, gdzie następnie przejdzie kwalifikację do szczepienia przeprowadzoną przez lekarza lub pielęgniarkę.
  • Następnie, jeśli kwalifikacja zakończy się pozytywnie, pacjent otrzyma pierwszą dawkę szczepionki.
  • Po upływie 3-4 tygodni można zgłosić się na ponowne szczepienie, już bez konieczności rejestracji.
  • Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień.

ZOBACZ: Szczepionka na koronawirusa: benefity. Co daje Status Osoby Zaszczepionej? 

Co po szczepieniu na COVID-19?

W ''Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19'' można przeczytać, że szczepienie radykalnie ogranicza możliwość zachorowania i transmisji wirusa SARS-CoV-2. Dlatego, osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich.

Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, premier.gov.pl