Oceń
Szczepienie na koronawirusa. Jak wygląda rejestracja?
Szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 będą podawane domięśniowo. Schemat obejmuje podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie 3-4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki.
Pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania drugiej dawki szczepionki. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek.
Wykonanie szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 będzie poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym, aby zidentyfikować ewentualne przeciwwskazania oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia błędów medycznych i niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia.
Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień.
Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19:
- Osoby chętne do przyjęcia szczepionki będą rejestrować się online (na dedykowanej stronie pacjent.gov.pl), przez infolinię lub bezpośrednio u lekarza POZ.
- Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany sms-em.
- Po rejestracji i wyznaczeniu daty szczepienia pacjent zgłosi się do punktu szczepień, gdzie następnie przejdzie kwalifikację do szczepienia przeprowadzoną przez lekarza lub pielęgniarkę.
- Następnie, jeśli kwalifikacja zakończy się pozytywnie, pacjent otrzyma pierwszą dawkę szczepionki.
- Po upływie 3-4 tygodni można zgłosić się na ponowne szczepienie, już bez konieczności rejestracji.
- Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień.
ZOBACZ: Szczepionka na koronawirusa: benefity. Co daje Status Osoby Zaszczepionej?
Co po szczepieniu na COVID-19?
W ''Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19'' można przeczytać, że szczepienie radykalnie ogranicza możliwość zachorowania i transmisji wirusa SARS-CoV-2. Dlatego, osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich.
Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
ZOBACZ TAKŻE:
- Szczepionka na koronawirusa: jakie ma skutki uboczne?
- Szczepionka na koronawirusa: czy ozdrowieńcy będą mogli się zaszczepić?
- Szczepionka na koronawirusa a ciąża: jakie są zalecenia?
- Czy dzieci będą szczepione na koronawirusa?
Źródło: Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, premier.gov.pl
Oceń artykuł