Obserwuj w Google News

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów: na czym polega? Kto może skorzystać?

2 min. czytania
23.10.2020 13:37
Zareaguj Reakcja

Każda osoba starsza, która ma problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków, boi się wychodzić z domu po zakupy, może zadzwonić na specjalną infolinię i poprosić o pomoc. Rząd uruchomił Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - inicjatywę, która ma wspierać seniorów w czasie pandemii koronawirusa. Na czym to polega?

Seniorzy fot. Wojtek Laski/East News
fot. Seniorzy Wojtek Laski/East News

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to nowa inicjatywa rządu, która ma być wsparciem dla osób starszych w czasie epidemii koronawirusa w Polsce. 

Utworzenie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów ogłoszone zostało na piątkowej konferencji prasowej w KPRM z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów: na czym polega?

Infolinia dla seniorów, współpraca WOT i pracowników pomocy społecznej w pomocy osobom starszym w czynnościach wymagających wyjścia z domu oraz wsparcie wolontariuszy - to główne założenia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów

Seniorów, którzy nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, mają wesprzeć wolontariusze, Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze

- Dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, a stosowanie się do restrykcji to wyraz solidarności społecznej. Szczególną troską powinniśmy otoczyć osoby starsze, które są najbardziej zagrożone - powiedziała podczas konferencji Marlena Maląg.

Wolontariusze zainteresowani udzieleniem pomocy seniorom mogą zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów: kto może skorzystać?

Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia, ale w szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. 

Godziny dla seniorów i limity klientów

Godzin dla seniorów nie muszą przestrzegać sklepy, gdzie za ladą stoi właściciel. To oznacza, że w małych placówkach i osiedlowych sklepikach bez dodatkowych pracowników seniorzy nie muszą być przyjmowani kosztem innych klientów.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów: jak działa?

Osoby starsze mogą zadzwonić na numer telefonu 22 505 11 11 i poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu i są utrudnione przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych, a także o pomocy w obowiązkach domowych. 

Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Następnie pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem i zweryfikuje zgłoszenie oraz ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze dostarczą osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów pokryje senior.

Źródło: PAP