Zamknij

Pomoc farmaceuty w trakcie pandemii: co warto wiedzieć?

16.11.2021 09:04

Mija pół roku, odkąd w polskim prawie wprowadzono ustawę o zawodzie farmaceuty. Jej głównym celem było rozszerzenie obowiązków farmaceuty. Polacy coraz bardziej ufają farmaceutom i uważają, że ich rola w systemie opieki zdrowotnej będzie rosnąć. Jak nowe uprawnienia farmaceutów mogą pomóc pacjentom?

Pomoc farmaceuty w trakcie pandemii: co warto wiedzieć?
fot. Shutterstock
  1. Coraz bardziej ufamy farmaceutom
  2. Co Polacy wiedzą na temat uprawnień farmaceutów?
  3. Rola farmaceuty w systemie ochrony zdrowia będzie rosnąć

Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła ważne zmiany, mające odciążyć lekarzy. Dzięki nowym regulacjom farmaceuci mogą lepiej wykorzystywać swoje kompetencje. Przykładem może być  wprowadzone rozporządzenie o możliwości szczepienia przeciw COVID-19 przez farmaceutów, które  pokazało, że ta grupa zawodowa stanowi ogromny potencjał, który właściwie zagospodarowany będzie wspierać system opieki zdrowotnej. Mimo że wielu z nas nie posiada szczegółowej  wiedzy na temat ustawy, już od jakiegoś czasu korzystamy z pomocy farmaceutów w większym zakresie.

Coraz bardziej ufamy farmaceutom

Pandemia koronawirusa uwydatniła luki kadrowe w systemie ochrony zdrowia. Pacjenci mają znacznie utrudniony dostęp do lekarzy, dlatego podczas wizyty w aptece często szukają również porady. Coraz chętniej korzystamy z pomocy farmaceutów, a nowa ustawa to ogromne ułatwienie dla pacjentów.

Jak podkreśla dr n. farm. Piotr Merks – Nowe obowiązki, które poprzez ustawę zostały nałożone na nas, farmaceutów, wzmacniają naszą pozycję w systemie ochrony zdrowia, pozwalają wykorzystać potencjał i rozwijać się bardziej, niż było to możliwe dotychczas. Dzięki temu możemy odciążyć lekarzy, ale i ściślej z nimi współpracować, a beneficjentem tej współpracy staje się pacjent. Oczywiście zmiany w aptekach nie dokonają się z dnia na dzień, ale ze swojej praktyki widzę, że są one potrzebne. Dziennie w aptece, w której pracuję, wykonuje się kilkadziesiąt szczepień na COVID-19. Pacjenci są zadowoleni z kilku powodów: mogą przyjść z ulicy i się zaszczepić, unikając kolejek, często w kontakcie z farmaceutą odważniej mówią o problemach z przyjmowaniem leków, niepożądanych interakcjach, o czym bardzo często boją się powiedzieć lekarzowi. Wtedy to my możemy im pomóc, konsultując terapię z lekarzem.

Co Polacy wiedzą na temat uprawnień farmaceutów?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą SW Research na zlecenie Instytutu LB Medical, większość Polaków nie zdaje sobie sprawy z nowych uprawnień farmaceutów. Ustawa o zawodzie farmaceuty weszła w życie 16 kwietnia 2021 r. Sześć miesięcy później zapytano Polaków, czy kiedykolwiek o niej słyszeli. Niemal 70 procent respondentów twierdzi, że nigdy nie słyszała o tej ustawie. Niestety prawie 20 procent osób, które słyszały o tej ustawie, nie wie, czego ona dokładnie dotyczy.

Spośród osób, do których dotarły informacje o wprowadzeniu nowej ustawy, blisko połowa respondentów (48 proc.) uważa, że nowe przepisy umożliwiają farmaceucie wykonywanie szczepień przeciw COVID-19. Co czwarta osoba wskazuje na możliwość wypisywania recept przez farmaceutę, a co piąta na możliwość wykonywania badań profilaktycznych w aptece. Jednak mimo braku wiedzy na temat nowych regulacji, coraz częściej korzystamy z nowych uprawnień farmaceutów.

Rola farmaceuty w systemie ochrony zdrowia będzie rosnąć

Jak zmieni się rola farmaceuty w okresie pandemii COVID-19 i po niej?  Ponad połowa Polaków (52 procent) uważa, że praca farmaceuty będzie miała coraz większe znaczenie w działaniu służby zdrowia.

– Doświadczenia w szczepieniu na COVID-19 przez farmaceutów pokazują, że rozszerzenie ich kompetencji jest konieczne, tym bardziej że pacjenci chętnie z nich korzystają. W mediach obserwujemy nasilenie komunikatów dotyczących zdrowia, jak nigdy dotąd, co jest pośrednio efektem pandemii koronawirusa. Wzrasta świadomość zdrowotna Polaków, a wraz z nią liczba pytań i problemów, z którymi zwracają się do farmaceuty. Pytania, których pacjencji często wstydzą się zadać lekarzowi, padają właśnie w aptece. Często łatwiej jest powiedzieć farmaceucie o skutkach ubocznych przyjmowania przepisanego leku. I tu rolą farmaceuty jest skontaktować się z lekarzem, który prowadzi pacjenta i zarekomendować zmiany w farmakoterapii. To zadanie, które wymaga umiejętności komunikacji i współpracy między profesjami – mówi Mateusz Konwerski, ekspert Instytutu LB Medical.

Prawie połowa Polaków (48 procent) ze względu na dłuższy czas oczekiwania na wizytę lekarską często korzysta z rad farmaceuty. Aż 67 procent respondentów częściej korzysta z usług farmaceuty niż lekarza dlatego, że szybciej może uzyskać poradę. Motywacją są również niższe koszty uzyskania porady i bliższa odległość od miejsca zamieszkania do farmaceuty niż do lekarza. Konsultacje farmaceutyczne budzą nadzieje Polaków na odpowiednie i bezpieczne leczenie, z dobrym dostępem do eksperta.

6 na 10 Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że zwiększenie kompetencji i uprawnień farmaceuty zmniejszy kolejki do gabinetów lekarskich. Takie dane pokazują, że Polacy darzą zaufaniem farmaceutów, co jest dobrym prognostykiem na trwałe wprowadzenie ich roli w systemie.

Źródło: Badanie: Ustawa o zawodzie farmaceuty w świadomości Polaków, zrealizowane przez agencję SW Research na zlecenie Instytutu LB Medical