Obserwuj w Google News

Jak pobrać paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID (UCC)?

2 min. czytania
Aktualizacja 21.06.2021
21.06.2021 14:32
Zareaguj Reakcja

W Polsce Unijny Certyfikat COVID, zwany też paszportem covidowym, jest już dostępny na aż trzy sposoby: w dwóch aplikacjach mobilnych i stacjonarnie na Internetowym Koncie Pacjenta. W pełnym wymiarze w całej Unii Europejskiej certyfikat powinien zacząć działać 1 lipca.

Poaszport covidowy - jak pobrać?
fot. Marek BAZAK/East News

Unijny Certyfikat COVID (UCC) nie jest dokumentem podróży, nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego. Paszport covidowy ma ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej podczas pandemii. Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów.

Jak pobrać paszport covidowy?

Do tej pory Unijny Certyfikat COVID (UCC) można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta. Od 21 czerwca jest on dostępny także w rządowych aplikacjach mobilnych.

Paszport szczepionkowy jest więc dostępny:

Unijny certyfikat można też wydrukować i okazywać w formie papierowej.

Wydział ds. Cyfryzacji KPRM informuje, że osoby, które korzystały już z aplikacji mObywatel, muszą zaktualizować program do najnowszej wersji, aby móc pobrać stamtąd swój UCC. Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu zastąpił dostępne do tej pory w tej aplikacji krajowe zaświadczenie o szczepieniu.

Kto może pobrać Unijny Certyfikat COVID?

Paszport covidowy, czyli UCC, mogą pobrać osoby, które:

  • są w pełni zaszczepione (przyjęły dwie dawki preparatu lub jednodawkową szczepionkę) – certyfikat ważny jest od 14. dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przez kolejne 365 dni.
  • otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – wówczas certyfikat ważny jest przez 48 godzin.
  • ozdrowieńcami – certyfikat w ich przypadku ważny będzie od 11. dnia od uzyskania pozytywnego testu PCR do 180 dni po upływie tej daty.

UCC działa również w trybie offline, bez dostępu do internetu.

Jak i kto będzie sprawdzał paszport covidowy?

Autentyczność paszportu covidowego może być weryfikowana np. podczas odprawy na lotnisku dowolną aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju. Certyfikat dostępny jest w językach polskim i angielskim i w takiej formie akceptowany jest w całej Unii Europejskiej – informuje Wydział ds. Cyfryzacji KPRM.

Specjalną aplikację do odczytywania unijnych certyfikatów stworzył także polski rząd. Po nazwą „ UCC Unijny Certyfikat Covid” jest ona dostępna dla każdego, bezpłatnie na telefony z systemem operacyjnym Android i iOS. Przed podróżą można więc samemu sprawdzić, czy certyfikat działa i jakie informacje są udostępniane osobie, która nas kontroluje.

Źródło: PAP / Zdrowie.radiozet.pl