Zamknij

Oddawanie krwi - Przywileje honorowego dawcy krwi

21.07.2015
Aktualizacja: 16.11.2020 18:08

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w całym kraju apelują o pilne oddawanie krwi. Wiele osób obawia się tej procedury - jednak niepotrzebnie. Wraz z badaniami oddawanie krwi potrwa maksymalnie godzinę i nie jest przykre. Każdy dawca otrzymuje również osiem tabliczek czekolady :)

Oddawanie krwi - co ile czasu, kto może oddawać, przewodnik dla dawcy
fot. ---

Oddawanie krwi - kto może to zrobić? 

Krew może oddać osoba w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Przede wszystkim powinniśmy być zdrowi i wypoczęci oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku.

Każdy dawca powinien też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub przyjmuje się leki.

Jak wygląda oddawanie krwi?

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, wraz z badaniami trwa około godziny. Należy zarejestrować się w najbliższym centrum krwiodawstwa. Trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu; przed oddaniem krwi pobierana jest próbka, badany jest poziom hemoglobiny.
Każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny - osiem tabliczek czekolady (4,5 tys. kcal). Centra zapewniają pełną ochronę danych osobowych dawcy, łącznie z wynikami wszystkich wykonywanych badań.

Dlaczego warto oddawać krew?

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi

Dlaczego jeszcze warto oddawać krew? To korzystne nie tylko dla potrzebujących, ale również dla Ciebie. W centrum krwiodawstwa poznasz grupę swojej krwi, która zostanie wpisana do specjalnej legitymacji. Taka wiedza może się przydać. Ściśle określone zasady panują także w przyznawaniu wyróżnień krwiodawcom, którzy za swoje zasługi mogą otrzymać odznakę Zasłużony honorowy dawca krwi

Jako krwiodawca masz również zapewnioną bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia – ogólne badanie lekarskie i systematycznie aktualizowane wyniki badań laboratoryjnych.