Miesiącami czekasz na wizytę u specjalisty? Zobacz, jak szybciej dostać się do lekarza
Posiadasz skierowanie na wizytę u lekarza specjalisty, ale termin jest bardzo odległy? Istnieje kilka sposobów, by przyśpieszyć wizytę. Zobacz, jak skrócić czas oczekiwania do lekarza specjalisty na NFZ

- Nie masz obowiązku zapisywać się do konkretnej przychodni czy szpitala
- Sprawdź terminy w innych placówkach: wyszukiwarka NFZ
- Wypisanie na skierowaniu adnotacji „cito”, czyli pilne
- Sprawdź, czy nie należysz do uprzywilejowanej grupy
Gdy idziemy do internisty z pilnym problemem, który wymaga specjalistycznej konsultacji, często wydaje nam się, że wystarczy skierowanie, by szybko dostać się na wizytę. Zwłaszcza jeśli objawy choroby są nasilone. Niestety, rzeczywistość jest inna i najczęściej pacjenci, mimo ciężkich dolegliwości, tygodniami czekają na spotkanie z lekarzem. Czy można jakoś przyśpieszyć procedury? W ten sposób możesz skrócić kolejkę do specjalisty:
Nie masz obowiązku zapisywać się do konkretnej przychodni czy szpitala
Chorych pacjentów nie obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że mogą zapisać się do dowolnej placówki, również poza miejscem zamieszkania.
Sprawdź terminy w innych placówkach: wyszukiwarka NFZ
Możemy w prosty sposób sprawdzić, do jakiej poradni w ramach NFZ dostaniemy się najszybciej. Wystarczy wejść na stronę terminyleczenia.nfz.gov.pl, a następnie skorzystać z wyszukiwarki. Pamiętaj, aby potwierdzić dostępne terminy w rejestracji. Na stronie internetowej podane są adresy i telefony placówek.
Wypisanie na skierowaniu adnotacji „cito”, czyli pilne
Oczywiście decyzja o tym, czy dodać taki dopisek, zależy wyłącznie od lekarza, jednak możesz zapytać lekarza, czy nie widzi powodów pilnego przyjęcia do placówki. Może się też zdarzyć, że lekarz zwyczajnie zapomni dodać adnotację. Oczywiście nie oznacza to, że zostaniesz przyjęty do specjalisty następnego dnia, ale może znacznie skrócić czas oczekiwania.
Sprawdź, czy nie należysz do uprzywilejowanej grupy
Niektóre osoby są uprawnione do wcześniejszej wizyty u specjalisty. Gdy zgłoszą się do placówki, muszą zostać przyjęte w ciągu tygodnia. Z tego przywileju mogą skorzystać m.in.:
- kobiety w ciąży
- inwalidzi wojenni i kombatanci
- świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu
- uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz poszkodowani weterani
- Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
- osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
Źródło: doktormichal.com, instagram.com/insta_pierwszego_kontaktu