Oceń
Gorączka, kaszel, duszność, utrata węchu i smaku, ogólne osłabienie, problemy ze strony układu pokarmowego, np. biegunka, ból głowy – te objawy mogą (ale nie muszą!) świadczyć o COVID-19, infekcji wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jeśli takie symptomy, pojawiły się u Ciebie, to postaraj się działać według poniższego schematu.
- Pozostań w domu, nie idź do pracy, nie zarażaj innych osób. Jeśli mieszkasz z innymi osobami, ogranicz z nimi kontakty do minimum, zachowując zasady reżimu sanitarnego (maseczka, częste mycie i dezynfekowanie dłoni oraz powierzchni, z których wspólnie korzystacie). Jeśli to możliwe, Twoi najbliżsi również powinni podjąć decyzję o samoizolacji.
- Zadzwoń do przychodni POZ, w której składałeś/ składałaś deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i umów się na termin teleporady lub porady u lekarza. To o tyle istotne, że – jak na razie – skierowanie na testy w kierunku koronawirusa w ramach NFZ może wystawiać tylko lekarz POZ.
- Jeśli nie masz wybranego lekarza POZ, skorzystaj z wyszukiwarki NFZ i znajdź poradnię lub przychodnię najbliższą twojego miejsca zamieszkania.
- Podczas wizyty stacjonarnej lub teleporady, lekarz – na podstawie wywiadu lekarskiego – może podjąć decyzję o skierowaniu Cię na test w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Jeśli Twój stan zdrowia nie pozwala Ci na wykonanie tego badania w jednym z punktów drive-thru, lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu do Ciebie karetki wymazowej (ale jest ich niewiele i z takiej możliwości korzysta się tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach – przyp. red.).
- Badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 możesz wykonać w jednym z punktów pobrań – lekarz powinien wskazać ci adresy tych punktów (ewentualnie ich listę możesz znaleźć na stronie NFZ). Na badanie należy się wybrać swoim własnym pojazdem, należy unikać komunikacji zbiorowej.
- Warto wcześniej zadzwonić do takiego punktu i umówić się na pobranie. Dlaczego? Lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2, wypełniając odpowiedni formularz w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl, to trochę trwa. Lepiej upewnić się, czy nasze zlecenie jest już w systemie i czy to badanie zostanie nam wykonane, gdy pojawimy się na miejscu.
- Jeśli idziesz do punktu drive thru, zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem i podaj numer PESEL. Na miejscu nie wysiadaj z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu. Test jest bezpłatny.
- Jeżeli lekarz POZ skieruje Cię na test, zawiadom pracodawcę. Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu, podczas oczekiwania na wynik testu, otrzymasz zwolnienie lekarskie.
- Pobrana od Ciebie próbka trafi do analizy do laboratorium. Informacja o wyniku testu zostanie wprowadzona do systemu i będzie widoczna dla lekarza POZ w gabinet.gov.pl (lekarz powinien Cię zawiadomić o wyniku badania), a dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Ważne! W przypadku braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono Ci badanie.
- Jeśli masz wynik pozytywny, lekarz zadecyduje, czy możesz dochodzić do zdrowia w domu czy powinieneś udać się do szpitala (w takim przypadku dostaniesz skierowanie). Jeśli nie masz możliwości odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować Cię do izolatorium.
- Informacja o konieczności odbywania izolacji w warunkach domowych, zostanie przekazana przez lekarza do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli jesteś osobą pracującą, otrzymasz zwolnienie lekarskie.
- Gdy zostaniesz zgłoszony do systemu sanepidu, instytucja ta rozpocznie procedurę śledzenia kontaktów. Zostaniesz poproszony o sporządzenie listy osób, z którymi ostatnio się kontaktowałeś. Być może niektóre z nich będą musiały pozostać na 10-dniowej kwarantannie, pozostałe osoby zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. Ważne! W przypadku pozytywnego wyniku, kwarantanną zostaną objęte wszystkie osoby, które z Tobą mieszkają. Jeśli są zatrudnione powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie, co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy lub gdy jest to niemożliwe będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Wszystkie osoby objęte kwarantanną muszą zainstalować u siebie aplikację "Kwarantanna domowa" (możesz ją pobrać w App Store lub Google Play, po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu).
- Zwolniony z kwarantanny zostaniesz po 10 dniach, o ile nie masz już objawów choroby. Jeśli nadal się one utrzymują, lekarz może podjąć decyzję o przedłużeniu kwarantanny.
- Jeśli Twój stan zdrowia pogorszy się nagle, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym lub dzwoń na pogotowie ratunkowe (999 lub 112). Nie ukrywaj przed dyspozytorem swojego stanu zdrowia, ani dodatkowego wyniku testu. To bardzo istotne.
- Przestrzegaj zasad związanych z odbywaniem izolacji i zadbaj, aby przestrzegały ich osoby, które z tobą mieszkają i są skierowane do izolacji (w przypadku wyniku dodatniego) lub kwarantanny (w przypadku bliskiego kontaktu z osobą dodatnią).
Źródło: GIS/ NFZ
Oceń artykuł