Zamknij

Mam objawy COVID-19 i co dalej? Schemat postępowania dla chorego

19.10.2020
Aktualizacja: 16.02.2021 10:16

Co robić, gdy pojawią się u nas objawy COVID-19? Główny Inspektorat Sanitarny, we współpracy z resortem zdrowia, opracował schemat postępowania. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Mam objawy COVID-19 i co dalej
fot. Shutterstock

Gorączka, kaszel, duszność, utrata węchu i smaku, ogólne osłabienie, problemy ze strony układu pokarmowego, np. biegunka, ból głowy – te objawy mogą (ale nie muszą!) świadczyć o COVID-19, infekcji wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jeśli takie symptomy, pojawiły się u Ciebie, to postaraj się działać według poniższego schematu.

 1. Pozostań w domu, nie idź do pracy, nie zarażaj innych osób. Jeśli mieszkasz z innymi osobami, ogranicz z nimi kontakty do minimum, zachowując zasady reżimu sanitarnego (maseczka, częste mycie i dezynfekowanie dłoni oraz powierzchni, z których wspólnie korzystacie). Jeśli to możliwe, Twoi najbliżsi również powinni podjąć decyzję o samoizolacji.  
 2. Zadzwoń do przychodni POZ, w której składałeś/ składałaś deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i umów się na termin teleporady lub porady u lekarza. To o tyle istotne, że – jak na razie – skierowanie na testy w kierunku koronawirusa w ramach NFZ może wystawiać tylko lekarz POZ.
 3. Jeśli nie masz wybranego lekarza POZ, skorzystaj z wyszukiwarki NFZ i znajdź poradnię lub przychodnię najbliższą twojego miejsca zamieszkania.
 4. Podczas wizyty stacjonarnej lub teleporady, lekarz – na podstawie wywiadu lekarskiego – może podjąć decyzję o skierowaniu Cię na test w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Jeśli Twój stan zdrowia nie pozwala Ci na wykonanie tego badania w jednym z punktów drive-thru, lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu do Ciebie karetki wymazowej (ale jest ich niewiele i z takiej możliwości korzysta się tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach – przyp. red.).
 5. Badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 możesz wykonać w jednym z punktów pobrań – lekarz powinien wskazać ci adresy tych punktów (ewentualnie ich listę możesz znaleźć na stronie NFZ). Na badanie należy się wybrać swoim własnym pojazdem, należy unikać komunikacji zbiorowej.  
 6. Warto wcześniej zadzwonić do takiego punktu i umówić się na pobranie. Dlaczego? Lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2, wypełniając odpowiedni formularz w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl, to trochę trwa. Lepiej upewnić się, czy nasze zlecenie jest już w systemie i czy to badanie zostanie nam wykonane, gdy pojawimy się na miejscu.   
 7. Jeśli idziesz do punktu drive thru, zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem i podaj numer PESEL. Na miejscu nie wysiadaj z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu. Test jest bezpłatny.
 8. Jeżeli lekarz POZ skieruje Cię na test, zawiadom pracodawcę. Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu, podczas oczekiwania na wynik testu, otrzymasz zwolnienie lekarskie.
 9. Pobrana od Ciebie próbka trafi do analizy do  laboratorium. Informacja o wyniku testu zostanie wprowadzona do systemu i będzie widoczna dla lekarza POZ w gabinet.gov.pl (lekarz powinien Cię zawiadomić o wyniku badania), a dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.  Ważne! W przypadku braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono Ci badanie.
 10. Jeśli masz wynik pozytywny, lekarz zadecyduje, czy możesz dochodzić do zdrowia w domu czy powinieneś udać się do szpitala (w takim przypadku dostaniesz skierowanie). Jeśli nie masz możliwości odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować Cię do izolatorium.
 11. Informacja o konieczności odbywania izolacji w warunkach domowych, zostanie przekazana przez lekarza do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli jesteś osobą pracującą, otrzymasz zwolnienie lekarskie.
 12. Gdy zostaniesz zgłoszony do systemu sanepidu, instytucja ta rozpocznie procedurę śledzenia kontaktów. Zostaniesz poproszony o sporządzenie listy osób, z którymi ostatnio się kontaktowałeś. Być może niektóre z nich będą musiały pozostać na 10-dniowej kwarantannie, pozostałe osoby zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. Ważne! W przypadku pozytywnego wyniku, kwarantanną zostaną objęte wszystkie osoby, które z Tobą mieszkają. Jeśli są zatrudnione powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie, co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy lub gdy jest to niemożliwe będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
 13. Wszystkie osoby objęte kwarantanną muszą zainstalować u siebie aplikację "Kwarantanna domowa" (możesz ją pobrać w App Store lub Google Play, po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu).
 14. Zwolniony z kwarantanny zostaniesz po 10 dniach, o ile nie masz już objawów choroby. Jeśli nadal się one utrzymują, lekarz może podjąć decyzję o przedłużeniu kwarantanny.
 15. Jeśli Twój stan zdrowia pogorszy się nagle, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym lub dzwoń na pogotowie ratunkowe (999 lub 112). Nie ukrywaj przed dyspozytorem swojego stanu zdrowia, ani dodatkowego wyniku testu. To bardzo istotne.
 16. Przestrzegaj zasad związanych z odbywaniem izolacji i zadbaj, aby przestrzegały ich osoby, które z tobą mieszkają i są skierowane do izolacji (w przypadku wyniku dodatniego) lub kwarantanny (w przypadku bliskiego kontaktu z osobą dodatnią).
loader

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: GIS/ NFZ