Kroplówka na kaca. Jak działa, ile kosztuje i czy to legalne?
W ostatnim czasie kroplówki na kaca stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród celebrytów, którzy reklamują je jako najlepszą formę dochodzenia do zdrowia po spożyciu alkoholu. Co zawierają takie kroplówki i dlaczego ich promowanie jest to negatywne zjawisko?

- Co znajduje się w kroplówce na kaca?
- Podanie kroplówki na kaca: efekty
- Czy kroplówki na kaca są legalne?
Kroplówki na kaca, tak zwane wlewy witaminowe, mają wielu zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że taka kroplówka to najlepszy sposób, by po zakrapianej imprezie szybko przywrócić siły. Uważają, że kroplówka nie tylko pomaga szybko wytrzeźwieć, ale też działa korzystnie na inne procesy zachodzące w organizmie. Według przeciwników częste sięganie po tego typu kroplówki to bardzo prosta droga do alkoholizmu. Podanie wlewu witaminowego sprawia, że pozbywamy się nieprzyjemnych skutków zatrucia alkoholowego, jednak na dłuższą metę taka metoda walki z kacem może być zgubna. Nie wiadomo też, jak częste stosowanie tego typu kroplówek wpływa na cały organizm.
Co znajduje się w kroplówce na kaca?
Kroplówki na kaca dostępne są w różnych wersjach, w zależności od preferencji i budżetu klienta. Podstawowy skład to glukoza, elektrolity, leki przeciwwymiotne i przeciwbólowe. Wzbogacony wlew zawiera dodatkowo witaminę C i B oraz glutaminę (aminokwas, który neutralizuje substancje toksyczne w wątrobie).
Podanie kroplówki na kaca: efekty
Podanie wlewu witaminowego daje efekty, które odczuwalne są praktycznie natychmiast. Kroplówka przywraca organizmowi odpowiedni poziom nawodnienia i uzupełnia elektrolity. Efekty po zabiegu to m.in.:
- przypływ energii
- mniejsza potliwość
- ustanie nudności i bólu głowy
- poprawa nastroju
- zahamowanie nadmiernego pragnienia
Kroplówka pomaga odzyskać jasność umysłu i zwalcza bezsenność, z którą zmaga się wiele osób po wypiciu alkoholu. Odtrucie to zabieg, który trwa od 40 do 60 minut. Jego koszt to ok. 1000 zł, cena może być wyższa, jeżeli zamawiamy kroplówkę z dojazdem do domu.
Czy kroplówki na kaca są legalne?
Skoro kroplówki na kaca pomagają szybko odzyskać siły, dlaczego ich promowanie budzi skrajne emocje? Przede wszystkim dlatego, że reklamowanie wlewów witaminowych wiąże się z promowaniem samego alkoholu. Ktoś, kto musi skorzystać z tego typu pomocy, wcześniej musiał spożyć alkohol w nadmiarze. Przekonywanie do korzystania z wlewów witaminowych jest szkodliwe społecznie.
Kroplówki na kaca są również kontrowersyjną kwestią w świetle prawa. Pamiętajmy, że do przygotowania i podania kroplówki prawo mają wyłącznie osoby wykonujące zawody medyczne (lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny). Tego typu zabiegów nie powinien wykonywać dietetyk czy kosmetyczka.
Swoje stanowisko w sprawie kroplówek na kaca przedstawił też Rzecznik Praw Pacjenta, który wydał stwierdzenie naruszenia zbiorowych praw pacjenta, związane ze stosowaniem metod leczniczych o nieudowodnionej skuteczności.
– Podawanie wlewów witaminowych bez uprzedniego wykonania badań potwierdzających wystąpienie deficytu w zakresie substancji odżywczych, witamin i biopierwiastków, które są zawarte w ordynowanych pacjentom produktach leczniczych, narusza zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną – zaznaczył Rzecznik.
Źródło: odtrucie.warszawa.pl, gov.pl, instagram.com/prawodozdrowia