Zamknij

Kiedy lekarz może zlecić badanie w kierunku koronawirusa i jak wygląda opieka nad chorym w domu?

09.10.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 05:00

Od piątku, czyli od 9 października 2020 r., wchodzi w życie nowe rozporządzenie dotyczące opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 lub zakażonym tym patogenem. Poinformował o tym na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Co się zmienia w opiece nad chorymi?

Teleporada w przypadku chorych zakażonych koronawirusem
fot. Shutterstock

W jakich sytuacjach lekarz może skierować chorego na test w kierunku koronawirusa?

Najważniejsza zmiana dotyczy kierowania chorych pacjentów na badania. Dotychczas lekarz mógł skierować chorego na badanie w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 podczas teleporady, o ile występowały u niego równocześnie cztery wskazane w rozporządzeniu objawy (gorączka, kaszel, duszność, utrata smaku i węchu). To się od dzisiaj zmienia. Każdy lekarz może podczas teleporady skierować chorego na takie badanie, jeśli uważa, że jest to wskazane. Pacjent nie musi mieć aż czterech objawów jednocześnie. Wyjątkiem są małe dzieci do 2. roku życia. W ich przypadku lekarz musi  przeprowadzić badanie fizykalne.

Podczas teleporady lub badania bezpośredniego w gabinecie, lekarz – kierując się aktualną wiedzą medyczną – ocenia stan zdrowia pacjenta. W sytuacjach uzasadnionych lekarz zleca wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Jednak musi on na zleceniu napisać, jakie są wskazania do wykonania tego typu badania.

Jak pacjent może wykonać badanie w kierunku koronawirusa?

W przypadku pacjenta, który jest w stanie samodzielnie przemieszczać się, lekarz przekazuje pacjentowi informację o punktach pobrań, w których można wykonać badanie i informację o konieczności nieprzemieszczania się środkami publicznego transportu.

W przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz zleca pobranie materiału do wykonania testu przez zespół karetki wymazowej.

O wyniku badania informuje pacjenta lekarz zlecający badanie, może to zrobić za pomocą systemów teleinformacyjnych lub łączności (np. przez portal pacjenta lub przez telefon).

Jak wygląda opieka na pacjentem w izolacji domowej?

W przypadku dodatniego wyniku badania, a więc potwierdzającego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, lekarz kieruje chorego do:

  • odbycia izolacji w izolatorium,
  • odbycia izolacji w warunkach domowych,
  • do szpitala, gdy jest konieczność hospitalizacji.

W sytuacji skierowania pacjenta do odbycia izolacji w warunkach domowych lekarz podstawowej opieki zdrowotnej udziela pacjentowi – nie wcześniej niż w ósmej dobie jej odbywania – porady albo teleporady, podczas której dokonuje oceny stanu zdrowia. W razie konieczności przedłużenia okresu trwania izolacji w warunkach domowych pacjenta, u którego wystąpiły objawy, lekarz informuje pacjenta o konieczności odbycia kolejnej porady albo teleporady w ostatnim dniu jej trwania. W przypadku konieczności leczenia szpitalnego lekarz może zlecić transport karetką przygotowaną na przewóz tego typu pacjentów.

loader

Źródło: PAP